Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Sin City - Miasto grzechu

Sin City - Miasto grzechu

Sin City
film akcji, USA, 2005, 119 min.
reżyseria: Frank Miller, Quentin Tarantino, Robert Rodriguez
obsada: Benicio Del Toro, Bruce Willis, Clive Owen, Mickey Rourke, Rosario Dawson
Premiera w Ale kino+: 13.12.2012 r.
4.61
343
83 głosy | 17 miejsce w rankingu
Sin City - Miasto grzechu

Roberto Rodriguez- w ekranizacji kultowych powieści graficznych Franka Millera - udowadnia, że dwie najmłodsze muzy; kino i komiks mogą stworzyć sojusz idealny. W nominowanym do Złotej Palmy filmie wystąpili między innymi: Clive Owen, Bruce Willis i Rutger Hauer.

Doświadczony glina, John Hartigan (Bruce Willis) niedługo przechodzi na emeryturę. Chce, jednak zakończyć ostatnią sprawę; ocalić małą dziewczynkę z rąk mordercy i pedofila (Nick Stahl). Przestępca to zarazem syn senatora Roarka, magnata trzęsącego Miastem Grzechu. Marv (Mickey Rourke) budzi się rano u boku przepięknej i martwej prostytutki, Goldie i zrobi naprawdę wiele, by pomścić śmierć kobiety, która okazała mu serce. Tropy prowadzą do perwersyjnego kanibala, Kevina (Elijah Wood). Barmankę Shelly gnębi były kochanek, Jackie Boy (Benicio del Toro). Dwight (Clive Owen), jej obecny kompan, nie puści mu tego płazem. Kruchy pokój panujący między policją i niebezpiecznym gangiem prostytutek, które bynajmniej nie są bezbronnymi kobietkami, staje pod znakiem zapytania.

Droga do powstania kinowej wersji "Sin City" - kultowych powieści graficznych FRANKA MILLERA - nie była łatwa. Ich autor po nieprzyjemnych doświadczeniach z ekranizacją "Robocopa", bronił się przed kontaktami z filmowym światem. Uległ w końcu namowom ROBERTA RODRIGUEZA, jednego ze swoich najwierniejszych fanów. W efekcie ścisłej współpracy dwóch twórców, powstał film wyjątkowy, który, zdaniem reżysera "Desperado", bardziej adekwatnie określa słowo "tłumaczenie" niż "adaptacja". W trakcie realizacji, zamiast scenopisu używano, bowiem... samych powieści graficznych, a w gotowym już filmie nie brakuje kadrów, przeniesionych wprost z komiksów. Każdy szczegół zaplanowano z niezwykłym pietyzmem i niemal religijną dbałością o zachowanie neo-noirowej estetyki.

Uniwersum wyobraźni Millera, twórcy "300" i "Powrotu Mrocznego Rycerza" zaludniają potworne indywidua; kanibale, pedofile, śmierdzący brutale o żółtych twarzach oraz postacie, które mimo przerażającej fizys czy ułomności mają twardy charakter i - specyficzne - prawo moralne w sobie. Osią łączącą poszczególne opowieści jest przemoc, która spotyka kobiety i sprzeciw wobec niej. Sprawy rozwiązuje się tu na typowo męskie sposoby. Krew leje się hektolitrami, a trup ściele się gęsto. Skrupulatni miłośnicy policzyli, że pada 41 ofiar (nie licząc zgonów pozaekranowych).

Wokół projektu udało się zgromadzić fenomenalną wprost obsadę. Choć na pierwszy plan wysuwają się postacie odtwarzane przez Mickey'a Rourke'a, Clive'a Owena i Bruce'a Willisa, każda kolejna minuta przynosi występ gwiazdy. W "Sin City" oglądać można m.in. Rutgera Hauera, Elijaha Wooda, Rosario Dawson czy Benicio del Toro. Na 2013 rok zapowiedziana jest kontynuacja pod tytułem: "Sin City: A Dame To Kill For".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

Zobacz dyskusję na temat filmu w programie:
KINO MÓWI: KOMIKS - SIN CITY - MIASTO GRZECHU (materiał wideo 15:46 min)

Zobacz stronę cyklu:
Kino Mówi: Komiks

SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...