Ale kino+
alekino+
Film. Siódma pieczęć

Siódma pieczęć

Det sjunde inseglet
dramat, Szwecja, 1957, 56 min.
reżyseria: Ingmar Bergman
obsada: Bengt Ekerot, Gunnar Bjornstrand, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow
Premiera w Ale kino+: 3.04.2013 r.
5.00
343
5 głosy | 58 miejsce w rankingu
Siódma pieczęć

Przepełniona symboliką "Siódma pieczęć" stawia kluczowe dla twórczości Bergmana pytanie o milczenie Boga. Uhonorowany w Cannes Nagrodą Specjalną Jury (ex aequo z "Kanałem" Wajdy) film otworzył szwedzkiemu twórcy drogę do międzynarodowej sławy i zyskał mu przydomek "filozofa ekranu".

Po dziesięciu latach spędzonych na krucjatach rycerz Antonius Block (Max von Sydow) i jego giermek Jöns (Gunnar Björnstrand) wracają do rodzimej Szwecji. Po dręczonego kryzysem wiary i odpoczywającego na morskim brzegu Blocka przybywa Śmierć (Bengt Ekerot). Rycerz, chcąc odwlec ostateczny moment proponuje partię szachów, stawką w grze jest życie. Po pierwszym ruchu figur Block i Jöns ruszają w dalszą drogę. Cały kraj gnębi zaraza. Nie brakuje znaków zapowiadających Koniec, jak np. martwy wędrowiec, którego pilnuje pies. Tymczasem trefnisiowi z wędrownego teatru, Jofowi (Nils Poppe) ukazuje się Matka Boska prowadząca Dzieciątko. Ukochana Jofa i matka ich syna Mikaela, Mia (Bibi Andersson) ostrzega, by nie zdradzał się zbyt powszechnie ze swoimi objawieniami.

Przesycona symbolizmem i przepełniona ikonicznymi już scenami (gra w szachy ze Śmiercią) "Siódma pieczęć", uznawana jest za moment przełomowy w twórczości skandynawskiego mistrza, INGMARA BEGMANA. Jak pisał Tadeusz Szczepański, znawca twórczości Szweda "[] reżyser podważył nieomal powszechne przeświadczenie, że tematy egzystencjalne ujmowane w kategoriach metafizyki stanowią domenę filozofii i kino nie jest w stanie ich udźwignąć". Po latach od premiery amerykański krytyk Roger Ebert tak wyjaśniał wyjątkowy status obrazu: "wszystkie dojrzałe filmy Bergmana, oprócz komedii, mówią o niezadowoleniu ze sposobu, w jaki Bóg decyduje się objawiać. Ale kiedy robił był na tyle odważny, by podejść do tematu dosłownie i naprawdę pokazać rycerza grającego w szachy ze Śmiercią. Wizja ta jest tak doskonała, że oparła się niezliczonym parodiom". Przykłady owej parodii można wyśledzić między innymi w "Szalonej wyprawie Billa i Teda" z Keanu Reevesem czy "Bohaterze ostatniej akcji" z Arnoldem Schwarzeneggerem, a także polskiej komedii Andrzeja Saramonowicza i Tomasza Koneckiego - "Pół serio".

Film - siedemnasty w karierze Bergmana - powstał na podstawie własnej sztuki, napisanej podczas krótkiego pobytu w szpitalu, do którego zmusiły reżysera kłopoty z żołądkiem. Realizacja przebiegła bez większych trudności, bo canneński sukces "Uśmiechu nocy" spowodował, że producenci byli bardziej skłonni zaangażować się w kolejne, nawet dość ryzykowne przedsięwzięcie.

Szachy, które odegrały tak kluczową rolę w arcydziele Bergmana po półwieczu wystawiono na aukcję, gdzie uzyskały cenę miliona koron szwedzkich.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...