Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Siostra Betty

Siostra Betty

Nurse Betty
komedia, Niemcy/USA, 2000, 110 min.
reżyseria: Neil Labute
obsada: Aaron Eckhart, Chris Rock, Greg Kinnear, Morgan Freeman, Renée Zellweger
Premiera w Ale kino+: 13.08.2011 r.
4.00
343
4 głosy | 578 miejsce w rankingu
Siostra Betty

Zwariowana komedia, w której codzienne życie kelnerki z Kansas stapia się z operą mydlaną. W rolach głównych Renée Zellweger i Morgan Freeman oraz gwiazda stand-up comedy - Chris Rock. Film zdobył nagrodę za scenariusz na festiwalu w Cannes, gdzie walczył również o Złotą Palmę.

Betty Sizemore (Renée Zellweger) jest kelnerką z Kansas City. Uwielbia medyczną operę mydlaną "A Reason to Love", której głównym bohaterem jest przystojny lekarz David Ravell (Greg Kinnear). Pewnego dnia Betty staje się świadkiem morderstwa, zaplątanego w ciemne interesy, męża (Aaron Eckhart). Pogrążona w szoku ucieka w świat wyobraźni, pakuje się i rusza przez Amerykę, by znaleźć ukochanego Ravella. Tymczasem jej tropem udają się zabójcy: Charlie (Morgan Freeman) i Wesley (Chris Rock).

Premiera filmu "Siostra Betty" odbyła się w Cannes i, jak napisał Roger Ebert, niektórzy recenzenci zdawali się nie zauważać ciekawej paraleli poprowadzonej między dwiema postaciami filmu - Betty i Charlie'em, niepoprawnie romantycznym zabójcą. Oboje projektują swoje wyobrażenia na innych, co znacznie rozszerza możliwości interpretacyjne. Film doceniło jury canneńskiego festiwalu, przyznając nagrodę za scenariusz.

Cechą charakterystyczną filmów NEILA LABUTE'A jest ironia, czarny humor, reżyser nie ucieka też od brutalności. Występujący w "Siostrze Betty" Aaron Eckhart to jeden z ulubionych aktorów LaBute'a. Pojawił się już w jego debiutanckim filmie "Między nami facetami" (1997), historii o planie uwiedzenia głuchej dziewczyny. Zagrał także w "Kochankach z sąsiedztwa" (1998) i w "Opętaniu" (2002). W ostatnim filmie reżysera, czarnej komedii "Zgon na pogrzebie" (2010), pojawił się z kolei Chris Rock, irytujący Wesley z "Siostry Betty". Kluczową, mistrzowską parę stanowią jednak Morgan Freeman i Renée Zellweger, która za rolę Betty Sizemore otrzymała Złoty Glob.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...