Ale kino+
alekino+
Film. Siostra twojej siostry

Siostra twojej siostry

Your Sister's Sister
komediodramat, USA, 2011, 90 min.
reżyseria: Lynn Shelton
obsada: Emily Blunt, Mark Duplass, Rosemarie DeWitt
Premiera w Ale kino+: 7.10.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 51 miejsce w rankingu
Siostra twojej siostry

Doskonale przyjęta w Tribece, Toronto i na Sundance komedia "Siostra twojej siostry" to przykład niezależnego kina amerykańskiego, które szturmem zdobywa współczesne festiwale. W głównej roli występuje Emily Blunt, nominowana do Złotego Globu za występ w filmie "Diabeł ubiera się u Prady".

Bohaterkami filmu są dorosłe siostry, Iris (Emily Blunt) i Hannah (Rosemarie DeWitt), oraz Jack (Mark Duplass) - najlepszy przyjaciel Iris. Wszyscy troje niespodziewanie spędzą ze sobą kilka dni w domku na odludziu. Będzie to czas, w którym zweryfikują łączące ich więzi i będą mogli poznać prawdę o sobie - kto kogo naprawdę kocha, kto kim manipuluje, kto z kim chce się przespać a kto coś tylko udaje.

"Siostra twojej siostry" to komedia w reżyserii LYNN SHELTON, laureatki Nagrody Specjalnej Jury na Sundance za "Humpday" (2009). Tym razem amerykańska reżyserka zaproponowała opowieść o współczesnych trzydziestolatkach, którzy pod wpływem zbiegu okoliczności muszą zmierzyć się ze swoimi niepokojami i uczuciami. Reżyserka w jednym z wywiadów przyznała, że interesuje ją to, jak postrzegamy samych siebie i jak nasze wyobrażenia mijają się z rzeczywistością. Długo nosiła się z zamiarem nakręcenia opowieści o skomplikowanych więzach łączących rodzeństwo, gdy niespodziewanie zgłosił się do niej Mark Duplass: "Zadzwonił do mnie i powiedział: myślę, że mam temat na twój następny film. I okazało się, że faktycznie miał! To był doskonały początek dla naszej historii: pogrążony w smutku koleś, którego najlepsza przyjaciółka wysyła do jej rodzinnego domku gdzieś daleko, by pobył sam ze sobą. A na miejscu spotyka on kogoś nieoczekiwanego. Z tym pomysłem przyszedł do mnie Mark i od niego się odbiliśmy, w wielu zabawnych kierunkach jak się okazało".

W "Siostrze twojej siostry" główne role grają Emily Blunt ("Diabeł ubiera się u Prady", "Wojna Charliego Wilsona") oraz Rosemarie DeWitt ("Człowiek ringu", "Rachel wychodzi za mąż"), z którymi Lynn Shelton pracowała posługując się improwizacją: "Jest taka scena, w której Hannah przypomina bardzo osobisty i zawstydzający epizod z przeszłości Iris. Dzieje się to w trakcie beztroskiej konwersacji przy obiedzie, gdzie potrzebny był mi nagły zwrot akcji. Próbowaliśmy ugryźć to na wiele sposobów i żaden nie działał. I wtedy Rose powiedziała: mam pomysł, ale nie zdradziła nam, co to będzie. Dlatego udało nam się nakręcić Emily, która zarumieniła się naprawdę. To można osiągnąć tylko dzięki improwizacji. Z fascynacją przypatrywałam się, jak Emily i Rose pracują ze sobą w ten sposób. Wiedziały, co chcą osiągnąć i szukały najlepszej drogi dojścia do tego miejsca".

Lynn Shelton to uznana reżyserka amerykańskiego kina niezależnego. Urodziła się i wychowywała w Seattle, studiowała fotografię i aktorstwo później zajęła się montażem i realizacją projektów eksperymentalnych oraz dokumentalnych. Jako reżyserka i scenarzystka zadebiutowała filmem pełnometrażowym "We Go Way Back", który otrzymał Wielką Nagrodę Jury na festiwalu Slamdance w 2006 roku. Jej drugi film "My Effortless Brilliance" pokazywany był na imprezie SXSW dwa lata później i przyniósł jej wyróżnienie Independent Spirit. Trzeci film Lynn Shelton, "Humpday", otrzymał na Sundance Nagrodę Specjalną Jury, pokazany został także w Cannes, Edynburgu, Deauville, czy Gijon. Lynn Shelton zrealizowała też jeden z odcinków serialu "Mad Men".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...