Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SKĄPANI W OGNIU

SKĄPANI W OGNIU


film wojenny, Polska, 1963, 87 min.
reżyseria: Jerzy Passendorfer
obsada: Aleksander Fogiel, Beata Tyszkiewicz, Ryszard Pietruski, Stanisław Mikulski
Premiera w Ale kino+: 12.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 70 miejsce w rankingu

Problem zasiedlania Ziem Odzyskanych pokazany przez pryzmat historii miłosnej. W rolach głównych Beata Tyszkiewicz i Stanisław Mikulski.

Rok 1945, wioska na Dolnym Śląsku. Na Ziemiach Odzyskanych sytuacja wciąż jest bardzo niepewna. Do rozwiązywania trudniejszych problemów zaangażowano wojsko, kwitną konflikty między Ślązakami a ludnością napływową. Kapitan LWP Sowiński (Stanisław Mikulski), były akowiec, odpowiedzialny jest za bezpieczeństwo przesiedleńców ze wschodnich terenów. Mieszkająca tutaj rodzina Rutki (Beata Tyszkiewicz) traktowana jest z niechęcią, ponieważ miejscowi uważają ich za Niemców. Rodzina Witochów chce też zawłaszczyć gospodarstwo Ślązaków. Pewnego razu Rutka zostaje aresztowana przez UB na skutek donosu o ukrywanie broni. Sowiński, który podkochuje się w dziewczynie, wstawia się za nią, dzięki czemu wychodzi ona na wolność. Jednak bolesne przeżycia sprawiają, że Rutka boi się już pozostać na rodzinnej ziemi. Sowiński próbuje zniechęcić ją do wyjazdu.

Wyróżnieni Nagrodą Ministra Obrony Narodowej "Skąpani w ogniu" to jeden z wczesnych filmów JERZEGO PASSENDORFA, który samodzielnie reżyserią zajmuje się od 1957 roku. Wcześniej Passendorf udzielał się chętnie jako aktor. Grał w konspiracyjnym teatrze w Krakowie, uczył się aktorstwa w Studium Dramatycznym Starego Teatru. Po ukończeniu kursu przygotowania filmowego rozpoczął pracę w krakowskiej ekipie Polskiej Kroniki Filmowej. Reżyserię studiował Passendorf w Łodzi, a naukę kontynuował w praskiej FAMU. Kiedy zdobył uznanie jako reżyser - jego drugi film "Zamach" (1958) zdobył nagrody w Mar Del Plata, San Sebastian, Meksyku i Guadalijara, a trzy lata późniejszy "Powrót" - nagrodę FIPRESCI w Mar Del Plata - zaproponowano mu prowadzenie zespołu filmowego "Tor". Dzięki zrealizowanemu w 1974 roku serialowi "Janosik" Passendorf zaskarbił sobie sympatię kilku pokoleń telewidzów, w latach 90. odszedł jednak od filmu na rzecz polityki jako poseł na Sejm RP.

W "Skąpanych w ogniu" główną rolę zagrał Stanisław Mikulski, który już cztery lata później miał podbić publiczność rolą w serialu "Stawka większa niż życie". Partnerowała mu m.in. Beata Tyszkiewicz, która wówczas miała już na koncie występ w "Zaduszkach" Tadeusza Konwickiego, "Samsonie" Andrzeja Wajdy i "Dziś w nocy umrze miasto" Jana Rybkowskiego.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...