Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SKARB NARODÓW

SKARB NARODÓW

National Treasure
film przygodowy, USA, 2004, 131 min.
reżyseria: Jon Turteltaub
obsada: Christopher Plummer, Diane Kruger, Harvey Keitel, Jon Voight, Justin Bartha, Nicolas Cage, Sean Bean
Premiera w Ale kino+: 8.11.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 83 miejsce w rankingu

Wystawne familijne widowisko przygodowe, ze spiskową teorią dziejów i solidną dawką amerykańskiej historii. Nicolas Cage szuka legendarnego skarbu ukrytego przez Ojców-Założycieli Stanów Zjednoczonych.

W rodzinie Benjamina Franklina Gatesa (Nicolas Cage) z pokolenia na pokolenie przekazywana jest legenda o wielkim masońskim skarbie. Bezcenny zbiór kosztowności, zabytków i drogocennych dokumentów gromadzony był od starożytności. W czasie wypraw krzyżowych wszedł w posiadanie zakonu templariuszy, później opiekowali się nim masoni. Ci ostatni w XVIII wieku przywieźli skarb do Ameryki. Wśród Ojców-Założycieli, którzy podpisując słynną Deklarację Niepodległości położyli fundament pod powstanie Stanów Zjednoczonych, nie brakowało członków masonerii. Nie brakowało wśród nich również strażników skarbu, który został ukryty w tajemnym miejscu. Jedyną wskazówkę dotyczącą kryjówki przechował przodek bohatera, a ograniczała się ona do słowa "Charlotte". Nic dziwnego, że kolejne pokolenia Gatesów bezskutecznie trwoniły siły i czas na poszukiwanie skarbu. Ostatni potomek rodu jest jednak niezrażony dwoma wiekami niepowodzeń. Ten łowca przygód i chodząca encyklopedia wiedzy na temat historii powstania USA wydaje się bliższy celu niż którykolwiek z jego przodków. Rozszyfrowuje bowiem, czym jest "Charlotte" i dowiaduje się, gdzie szukać dokładniejszych danych na temat miejsca ukrycia skarbu masonów. Z odczytaniem wiadomości może być jednak pewien problem, ponieważ wszystko wskazuje na to, że Ojcowie-Założyciele zapisali ją niewidzialnym atramentem na rewersie ... Deklaracji Niepodległości - dokumentu, który jako narodowa świętość Amerykanów jest pilnie strzeżony.

Scenerią "Skarbu Narodów" są miejsca, muzea i zabytki związane z historią Stanów Zjednoczonych i Deklaracją Niepodległości. To żelazna trasa amerykańskich wycieczek szkolnych. Przewrotność "Skarbu..." polega na umieszczeniu w tym historycznym kontekście dynamicznego filmu akcji z przygodami w duchu Indiany Jonesa i fabułą opartą o spiskową teorię dziejów w stylu "Kodu Leonarda da Vinci". Główny bohater będzie odkopywał z lodu zatopione statki, dokonywał karkołomnych kradzieży, brał udział w samochodowych pościgach, ryzykował życie i zmagał się z szajką niegodziwców z Wielkiej Brytanii.

Film wyreżyserował JON TURTELTAUB ("Ja cię kocham, a ty śpisz"), ale szarą eminencją przedsięwzięcia jest producent Jerry Bruckheimer, słynny hollywoodzki fabrykant przebojów, by wspomnieć "Piratów z Karaibów", "Armageddon" czy "Króla Artura".

"Skarb Narodów" to efektowny, zrealizowany z całym rozmachem, na jaki stać Hollywood, film. Jego akcja toczy się w zawrotnym tempie, a w obsadzie błyszczą gwiazdy, m.in. Jon Voight, Harvey Keitel, Sean Bean oraz Diane Kruger. Doskonałą decyzją było obsadzenie Nicolasa Cage'a w głównej roli. Cage to aktor, który potrafi szukać skarbów z radosnym, zaraźliwym entuzjazmem dużego chłopca. A przecież do marzących o skarbach i przygodach chłopców (zarówno dużych jak i małych) adresowany jest bruckheimerowski spektakl.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...