Ale kino+
alekino+
Film. SKOK W BOK

SKOK W BOK

Box of Moonlight
komediodramat, USA, 1996, 107 min.
reżyseria: Tom DiCillo
obsada: Catherine Keener, John Turturro, Lisa Blount, Sam Rockwell
Premiera w Ale kino+: 13.12.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 168 miejsce w rankingu

W "Skoku w bok", ekscentrycznej i zabawnej opowieści o kryzysie wieku średniego, John Turturro wciela się w Ala - inżyniera elektryka, pracocholika, człowieka zasadniczego i cokolwiek zgorzkniałego.

Bohater jest sztywnym i wymagającym szefem, podwładni szczerze go nie znoszą i jednocześnie współczują fatalnego charakteru. Kiedy Al zdaje sobie z tego sprawę, jest załamany. Tymczasem kończy się praca, którą bohater nadzorował na prowincji w Tennessee. Czas wracać do domu, Al nie ma jednak jakoś na to ochoty. Postanawia wybrać się nad jezioro, nad którym w dzieciństwie spędził idylliczne wakacje. Podróż ma na celu odnalezienie samego siebie. Z początku wyprawa wygląda na jeszcze jedną porażkę i rozczarowanie - na miejscu okazuje się, że jezioro zmieniło się w zbiornik odpadów przemysłowych. Al spotyka za to w okolicy pewnego dziwnego młodego człowieka (Sam Rockwell), który zmieni jego życie. Młodzieniec ten, zwany po prostu Dzieciakiem, jest kimś w rodzaju współczesnego trapera, paraduje w stroju Dave'a Crocketta i, w odróżnieniu od Ala, zdaje się być wcieleniem anarchicznej, niczym nieskrępowanej wolności. U boku Dzieciaka ponury inżynier przypomni sobie frajdę wojen na pomidory, smak włóczenia się po barach, apetyt na przygody - jednym słowem odzyska radość życia.

Autor "Skoku w bok", TOM DICILLO, znany jest kinomanom przede wszystkim jako operator kultowych obrazów Jima Jarmuscha: "Inaczej niż w raju", "Nieustających wakacji" oraz krótkometrażówki "Kawa i papierosy". Ceniony artysta kamery od czasu do czasu para się również reżyserią, kręcąc ciekawe, oryginalne, niezależne filmy (by wspomnieć "Johnny'ego Suede'a" z młodym Bradem Pittem, czy świetnie przyjęte przez krytyków "Living in Oblivion"). Takim filmem jest także "Skok w bok", w którym obok typowego dla DiCillo absurdalnego poczucia humoru i sugestywnej, wciągającej atmosfery miłośnicy kina niezależnego znajdą świetne role niezawodnego Johna Turturro oraz niezwykle ostatnio popularnego (występy w "Telefonie", "Naciągaczach", "Niebezpiecznym umyśle") Sama Rockwella.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...