Ale kino+
alekino+
Film. SKORUMPOWANI

SKORUMPOWANI

Les Ripoux
komedia kryminalna, Francja, 1984, 103 min.
reżyseria: Claude Zidi
obsada: Grace De Capitani, Philippe Noiret, Regine, Thierry Lhermitte
Premiera w Ale kino+: 31.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 48 miejsce w rankingu

W radośnie cynicznej, przewrotnej komedii kryminalnej "Skorumpowani" Philippe Noiret wciela się w Rene, weterana francuskiej policji. Bohater spędził jako detektyw na ulicach Paryża dwadzieścia długich lat - to wystarczająco dużo, by stracić wszelkie złudzenia i nabrać złych nawyków. Innymi słowy Rene jest doszczętnie skorumpowany.

Większą część czasu pracy poświęca na ściąganie haraczy od drobnych kryminalistów i złodziejaszków - w zamian za to policjant przymyka oko na ich przestępczą działalność. Pewnego dnia bohaterowi zostaje przydzielony nowy partner, nowicjusz Francois (Thierry Lhermitte). Młody policjant jest służbistą; branie łapówek nie mieści mu się w głowie, wyznaje zasadę "zero tolerancji dla przestępców". Francois zaczyna niszczyć pracowicie skonstruowany przez Rene system dorabiania do skromnej policyjnej pensji. Stary wyjadacz Rene stawia sobie za punkt honoru skorumpowanie nieznośnego idealisty; opracowuje w tym celu misterny plan.

CLAUDE ZIDI (m.in. "Asterix&Obelix kontra Cezar") jest jednym z najpopularniejszych autorów francuskiej komedii. "Skorumpowani" należą do największych przebojów w karierze reżysera. Film został wyróżniony trzema Cesarami (w tym za najlepszy obraz roku i za reżyserię) a do kin przyciągnął wielomilionową widownię. "Skorumpowani" to brawurowa parodia francuskich dramatów policyjnych z lat 80., a jednocześnie satyra na słynącą ze słabości do łapówek nadsekwańską policję. Sukces filmu nieuchronnie musiał pociągnąć za sobą sequele - Claude Zidi w przyszłości miał wracać do postaci "Skorumpowanych" jeszcze dwukrotnie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...