Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Skradziona kolekcja

Skradziona kolekcja


komedia kryminalna, Polska, 1979, 83 min.
reżyseria: Jan Batory
obsada: Elżbieta Starostecka, Izabella Dziarska, Jerzy Jogałła, Mieczysław Pawlikowski
Premiera w Ale kino+: 14.05.2013 r.
5.00
343
10 głosy | 39 miejsce w rankingu
Skradziona kolekcja

Historia skradzionego zbioru drogocennych znaczków zrealizowana na podstawie bestsellerowej powieści Joanny Chmielewskiej "Upiorny legat".

Autorka "Upiornego legata", który był pierwowzorem scenariusza filmu Jana Batorego, od lat ukrywa się pod pseudonimem "Joanna Chmielewska". Uważana za najlepiej zarabiającą polską pisarkę, z wykształcenia jest architektem - według jej projektów powstała m.in. elektrociepłownia w Koninie i Dom Chłopa w Warszawie. Wielbicielka podróży, niepoprawna hazardzistka, znawczyni i miłośniczka bursztynu jest autorką ponad 40 powieści kryminalnych (nazywanych czasami kryminałami ironicznymi), ale na wielki ekran do tej pory przeniesiono zaledwie trzy z nich. Dwukrotnie tego zadania podjął się Jan Batory - w roku 1965 nakręcił "Lekarstwo na miłość" według "Klina", a czternaście lat później "Skradzioną kolekcję". Od wielu lat twórczością Chmielewskiej interesują się też Rosjanie. W 1998 roku na podstawie powieści "Wszystko czerwone" zrealizowano w Rosji popularny serial "Wsio krasnoje", a rok później kolejny "Szto skazał powojnik" według "Całego zdania nieboszczyka" w reżyserii Igora Maslennikowa. Chmielewska jest również autorką scenariuszy - współpracowała przy obu filmach Batorego, a w 2001 roku napisała scenariusz oryginalny do serialu telewizyjnego Piotra Łazarkiewicza "Samo niebo".

Tytułowa kolekcja z filmu Batorego to imponujący zbiór znaczków, którego właścicielem jest chorowity pan Kowalski (Mieczysław Pawlikowski). Kiedy dolegliwości zmuszają filatelistę do poddania się kuracji w szpitalu, Kowalski powierza swój cenny (wart około pół miliona dolarów) zbiór młodej znajomej Joannie Chmielewskiej (Izabella Dziarska). Roztargniona kobieta okazuje się jednak niezbyt warta zaufania. Podczas jednego z organizowanych przez nią wieczorów brydżowych kolekcja ginie, a Joanna - wraz ze swoją równie postrzeloną przyjaciółką Janką (Elżbieta Starostecka) - rozpoczyna prywatne śledztwo.

Krytycy chwalili komedię JANA BATOREGO głównie za sprawne połączenie kryminalnego dreszczyku, lekkiego tonu i błyskotliwego portretu ówczesnych polskich realiów. W rolę autorki, która jest zarazem centralną postacią "Skradzionej kolekcji", wcieliła się Izabella Dziarska, aktorka warszawskich teatrów Komedia i Rozmaitości, która popularność zdobyła głównie dzięki telewizyjnym serialom. Dziarska zagrała m.in. w "Czarnych chmurach", "Daleko od szosy", "Polskich drogach" czy "Nocach i dniach", a ostatnio można ją też było oglądać w kilku odcinkach "Na dobre i na złe" oraz "Lokatorów". Na planie tych seriali aktorka spotkała się zresztą ze swoją córką Sarą Muldner, która swego czasu była uważana za wielkie odkrycie wśród polskich aktorów dziecięcych (wystąpiła m.in. jako młodziutka Solange w filmie "Chopin. Pragnienie miłości").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...