Ale kino+
alekino+
Film. SKRAWKI ŻYCIA

SKRAWKI ŻYCIA

How to Make an American Quilt
dramat obyczajowy, USA, 1995, 111 min.
reżyseria: Jocelyn Moorhouse
obsada: Anne Bancroft, Ellen Burstyn, Kate Nelligan, Winona Ryder
Premiera w Ale kino+: 27.07.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 364 miejsce w rankingu

Urocza, zrealizowana przez kobiety opowieść o kobietach, w których życiu najważniejsze miejsce zajmowali mężczyźni.

Film JOCELYN MOORHOUSE osnuty jest wokół starego wiktoriańskiego domu z białym gankiem. To tu zbiera się grono starszych, zaprzyjaźnionych kobiet, żeby popijając herbatę wspólnie szyć patchworkową kołdrę i wspominać czasy, kiedy jeszcze wszystko było przed nimi. To tu przyjeżdża młodziutka Finn (Winona Ryder), aby w towarzystwie babci skończyć pisać pracę magisterską i przemyśleć propozycję małżeństwa, którą złożył jej Sam (Dermot Mulroney). To spotkanie staje się wielogłosowym rozważaniem o miłości. A raczej miłościach - płomiennych, zawiedzionych i nieodwzajemnionych, przedstawianych w licznych retrospekcjach. Taka jest na przykład historia uroczej Sophie (magnetyczna Samantha Mathis) przeżywającej nieziemską fascynację obłędnie zakochanym w niej artystą, który po chwili, zniechęcony trywialnością życia, na zawsze od niej odejdzie. Czterdzieści lat później zgorzkniała Sophie, w niemodnym czepku, jest pośmiewiskiem dzieciaków, które usiłuje przegnać z miejskiego basenu.

I choć niewiele w historii opowiedzianej przez Moorhouse happy endów, można znaleźć w niej niezwykły spokój i zgodę na życie takie, jakie było. Życie, które mija, pozostawiając w pamięci tylko swoje skrawki. W tych skrawkach Finn będzie szukać odpowiedzi na pytanie o trwałość miłości. Tym trudniejsze, że nieoczekiwanie w jej życiu pojawi się latynoski uwodziciel Leon (Johnathon Schaech), który jej, sceptycznej intelektualistce, zawróci w głowie.

Film oparty na bestsellerowej książce Whitney Otto od początku swojej realizacji był wydarzeniem, w którym udział chciały wziąć najlepsze amerykańskie aktorki. Jego sukces w dużej mierze był dziełem scenarzystki Jane Anderson. Dzięki jej wrażliwości i przenikliwości powstała urzekająca prawdą historia, zachowująca proporcje między światem męskim a kobiecym i wymykająca się stereotypom. "Chciałam, żeby mężczyźni byli równie interesujący, co kobiety, aby można było zrozumieć, dlaczego byli przez nie tak kochani" - mówiła Anderson. I rzeczywiście - w "Skrawkach życia" nie znajdziemy czarno-białych postaci, jednoznacznych w ocenie zachowań i naiwnych rozwiązań. Znajdziemy za to wspaniale fotografowaną przez Janusza Kamińskiego opowieść o ludzkich niedoskonałościach, słabostkach, ale i wspaniałomyślności, dobroci, a przede wszystkim - miłości.
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...