Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SKRZYPEK NA DACHU

SKRZYPEK NA DACHU

Fiddler on the Roof
musical, USA, 1971, 172 min.
reżyseria: Norman Jewison
obsada: Leonard Frey, Molly Pickon, Norma Crane, Paul Mann, Topol
Premiera w Ale kino+: 19.11.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 60 miejsce w rankingu
SKRZYPEK NA DACHU

"Skrzypek na dachu" to musical ze wszech miar wyjątkowy - porusza dosyć poważną tematykę, nie kończy się happy endem i jest najdłużej granym broadwayowskim przedstawieniem.

W niewielkiej, zamieszkałej przez Żydów ukraińskiej wsi Anatewka żyje ubogi mleczarz Tewje (Chaim Topol). Dni wypełniają mu przyjacielskie dysputy z Bogiem, kłótnie z żoną Goldą (Norma Crane) i kłopoty, których przysparza mu pięć dorastających córek. Dziewczęta bowiem, jedna po drugiej, zakochują się w niewłaściwych mężczyznach: od bogatego rzeźnika wolą ubogiego krawca czy nawet lewicującego studenta. Za nic mają tradycję, która dla ich ojca jest sprawą najistotniejszą ("bez niej życie wyglądałoby tak chwiejnie, jak skrzypek na dachu"). Tewje jednak okazuje się postępowym Żydem i pozwala ukochanym córkom samodzielnie dokonać wyboru. Ale szczęście trwa krótko - w carskiej Rosji atmosfera wokół Żydów niebezpiecznie gęstnieje i wkrótce mieszkańcy Anatewki będą musieli poszukać sobie innego miejsca na ziemi.

"Skrzypek na dachu" to nie tylko uniwersalna przypowieść o szczęściu i cierpieniu, starym porządku odchodzącym na zawsze w przeszłość i wartościach, które żyją dzięki wyznającym je ludziom. To również olśniewające widowisko, które urzeka scenografią rodem z obrazów Marca Chagalla, bawi subtelnym humorem i zapada w pamięć dzięki przebojom takim jak "If I Were A Rich Man" czy wzruszający "Sunrise, Sunset".

Wszystko zaczęło się od powieści "Dzieje Tewjego Mleczarza" Sholoma Aleichema, pisarza nazywanego Markiem Twainem literatury żydowskiej, która zainspirowała dwóch amerykańskich muzyków: Jerry'ego Bocka i Sheldona Harnicka. Pierwszy napisał muzykę, drugi uzupełnił ją słowami, a całość wpisał w libretto Joseph Stein. Premiera w 1964 roku zachwyciła widzów i krytykę, a historia ubogiego Żyda trafiła na największe sceny świata (na samym Broadwayu przez pierwsze osiem lat musical wystawiono 3242 razy!). Do pełni szczęścia brakowało tylko udanej ekranizacji. Nakręcił ją w 1971 roku NORMAN JEWISON, reżyser, który zasłynął jako specjalista od telewizyjnych programów muzycznych (jego dziełem jest też znakomita adaptacja rock-opery "Jesus Christ Superstar"). Filmowa wersja "Skrzypka na dachu" powstała w czasie, kiedy amerykańska publiczność przyzwyczaiła się już do nieudanych ekranizacji musicali. Jewison odniósł jednak spektakularny sukces: film podbił publiczność, przyniósł wpływy pięciokrotnie wyższe niż koszty produkcji i zdobył trzy Oscary - za zdjęcia, dźwięk i adaptację muzyczną.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...