Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SŁAWA

SŁAWA

Fame
musical, USA, 1980, 128 min.
reżyseria: Alan Parker
obsada: Boyd Gaines, Irene Cara, Laura Dean, Lee Curreri
Premiera w Ale kino+: 21.04.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 295 miejsce w rankingu

Jeden z największych musicalowych przebojów początku lat 80. Akcja filmu toczy się w nowojorskiej Wyższej Szkole Sztuk Scenicznych kształcącej tancerzy, muzyków i aktorów. Oglądamy tu młodych, ambitnych artystów na drodze do tytułowej sławy - od rygorystycznych egzaminów do szkoły muzycznej, poprzez morderczy trening, aż po pierwsze, okupione ciężką pracą sukcesy.

Dla wielu młodych ludzi kariera artystyczna jest jedyną drogą do wyrwania się etnicznego getta i patologicznych środowisk. W kolejnych epizodach śledzimy powikłane losy grupy utalentowanych bohaterów i ich determinację w drodze do sławy - poznajemy także jej gorzki smak i cenę.

Realizacja "Sławy" przypominała do złudzenia fabułę filmu. Producenci dali szansę młodym, nieznanym artystom, którzy musieli przejść rygorystyczny casting, a potem wyczerpującą, wymagającą pracę nad filmem.

Twórcą nagrodzonej Oscarem za muzykę "Sławy" jest ALAN PARKER - reżyser kręcący z równym powodzeniem musicale, jak i poważne dramaty. Brytyjczyk przystępował do realizacji filmu po sukcesie głośnego dramatu więziennego "Midnight Express". Wkrótce po "Sławie" miał stworzyć razem z Pink Floyd kultowe "The Wall". I choć na koncie reżysera znalazły się potem takie produkcje jak "Ptasiek" czy "Harry Angel", Alan Parker nigdy nie zapomniał o filmach muzycznych. W 1991 nakręcił przebojowych "The Commitments" a pięć lat później "Evitę" - najbardziej kasowy musical lat 90. W tytułowej roli Parker obsadził Madonnę, którą miał okazję poznać wiele lat wcześniej. Nikomu wówczas nieznana Madonna ubiegała się o rolę w "Sławie", reżyser nie docenił jednak wówczas jej talentów i przyszła gwiazda odpadła z castingu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...