Ale kino+
alekino+
Film. Ślepy tor

Ślepy tor

The Yards
film sensacyjny, USA, 2000, 111 min.
reżyseria: James Gray
obsada: Charlize Theron, Ellen Burstyn, Faye Dunaway, James Caan, Joaquin Phoenix, Mark Wahlberg
Premiera w Ale kino+: 27.02.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 130 miejsce w rankingu
Ślepy tor

Korupcja, zorganizowana przestępczość, zdrada, niebezpieczne rodzinne związki, bohater zaplątany w sytuację bez wyjścia oraz dwa tercety hollywoodzkich gwiazd różnych pokoleń - wszystko to spotyka się w nowojorskim thrillerze Jamesa Graya "Ślepy tor".

Leo Handler (Mark Wahlberg), wychodzi z więzienia po odsiadce za przestępstwo, którego nie popełnił - krył tylko swoich kumpli. Teraz planuje nowe życie. Liczy na pomoc rodziny i rzeczywiście ją znajduje; sęk w tym, że wejście w rodzinny biznes okaże się początkiem nowych kłopotów. Wuj bohatera, dobrotliwy, jak się okaże tylko pozoru, biznesmen Frank (James Caan) prowadzi firmę naprawiającą wagony nowojorskiego metra. Interes wygląda na niewinny, ale w rzeczywistości oparty jest na korumpowaniu miejskich urzędników, a konkurencyjna walka prowadzona jest w mafijno-gangsterskim stylu. Leo, który chciał być tylko mechanikiem w warsztatach wuja Franka, zostaje mimo woli członkiem zorganizowanej grupy przestępczej. Kiedy podczas jednej z akcji ginie człowiek, to właśnie Leo zostaje wybrany na kozła ofiarnego; jego głowy chce zarówno policja, jak i obawiająca się kompromitacji rodzina.

Reżyser JAMES GRAY udowodnił swoje kompetencje w znakomitym filmie "Mała Odessa". W "Ślepym torze" filmowiec próbuje sił w kinie sensacyjnym i czyni to w tym bardziej efektowny sposób, że ma do dyspozycji rewelacyjną obsadę. Składają się na nią dwa tercety aktorskie złożone z przedstawicieli dwóch różnych pokoleń hollywoodzkich gwiazd. Młodzież reprezentują Mark Wahlberg w głównej roli, piękna Charlize Theron oraz Joaquin Phoenix. Jeszcze bardziej imponująco przedstawia się drużyna "weteranów" w której grają James Caan, Ellen Burstyn i Faye Dunaway.

"Ślepy tor" bywał porównywany do "Ojca chrzestnego". To wprawdzie nie ten sam kaliber kina, ale krytycy zauważyli analogie w podejściu do zmitologizowanego świata zorganizowanej przestępczości. Podobnie jak w "Ojcu chrzestnym", w "Ślepym torze" kryminaliści nie są "czarnymi charakterami" i uosobieniem zła, lecz zwykłymi ludźmi, uwikłanymi w rodzinne związki, posiadającymi dobre intencje - choć działającymi często poza prawem. To ludzkie spojrzenie na mafię nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście historii, która posłużyła za inspirację do napisania scenariusza. James Gray oparł fabułę na prawdziwych wydarzeniach z dziejów własnej rodziny, a postać przywódcy mafijnego biznesu wuja Franka wzorowana jest na osobie ojca reżysera, niegdyś bohatera głośnej afery korupcyjnej.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...