Ale kino+
alekino+
Film. SŁODKI DRAŃ

SŁODKI DRAŃ

Sweet and Lowdown
komediodramat, USA, 1999, 91 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Anthony LaPaglia, Gretchen Mol, Samantha Morton, Sean Penn, Uma Thurman
Premiera w Ale kino+: 11.10.2008 r.
5.00
343
10 głosy | 61 miejsce w rankingu

Biografia genialnego, "najlepszego po Djangu Reinhardtcie" jazzowego gitarzysty, o którym nie można przeczytać w żadnym muzycznym leksykonie.

Prolog filmu przypomina dokument, w którym o Emmecie Rayu, jazzowym wirtuozie gitary, rozmawiają inni znawcy gatunku: Ben Duncan, Nat Hentoff, Douglas McGrath i... Woody Allen. Problem w tym, że Ray nigdy nie istniał - wiele lat przed realizacją filmu wymyślił go sam Allen.

Emmet Ray (Sean Penn) oprócz tego, że jest genialnym jazzmanem, pije na umór, strzela do szczurów, jest kleptomanem, megalomanem i kobieciarzem. Podczas jednego z koncertów w barze w New Jersey poznaje niemą dziewczynę - praczkę Hattie (Samantha Morton), która dość szybko traci głowę dla zdemoralizowanego muzyka. Ale Ray ma swoją dewizę: "artysta musi być wolny" i ani myśli wiązać się na stałe. Nie potrafi jednak odmówić milczącemu spojrzeniu Hattie i w końcu zabiera ją ze sobą w tournée. Ich związek przypomina układ między Gelsominą a Zampano w znakomitej "La Stradzie" Felliniego - Ray nie stroni od alkoholu i chętnie oddaje się erotycznym ekscesom, Hattie przełyka łzy i wiernie czeka. Do czasu, kiedy ekscentryczny gitarzysta ożeni się z pretensjonalną pisarką Blanche (Uma Thurman) zwiedziony jej udawaną klasą i inteligencją.

"Słodki drań" to druga, po znakomitym, stylizowanym na dokument "Zeligu" (1983), fikcyjna biografia w dorobku WOODY'EGO ALLENA. Takie chwyty - zwłaszcza w filmach muzycznych - zdarzają się jednak w kinie dość często. Do najbardziej znanych należy z pewnością satyryczny obraz "Oto Spinal Tap" (1984) Roba Reinera, który opowiada o wariackiej trasie koncertowej fikcyjnego zespołu heavy-rockowego z przełomu lat 60. i 70. Inną ciekawą "biografią wymyśloną" jest film Waltera Hilla "Zaginiony blues" (1986), który co prawda przedstawia rzeczywistą postać, bluesmana Roberta Johnsona, ale historia jego paktu z diabłem jest już w całości wytworem reżyserskiej fantazji. Alternatywnych biografii doczekał się również zespół wszechczasów The Beatles - drwili z nich w udanym telewizyjnym filmie "The Rutles" (1978) Gary Weis i Eric Idle z grupy Monthy Pythona, a Michael Apted w "Gwiezdnym pyle" (1974) uczynił ich historię pretekstem do szerszego spojrzenia na przemiany muzyczne i obyczajowe lat 60.

Za pierwszoplanowe role w "Słodkim draniu" zarówno Sean Penn, jak i Samanta Morton otrzymali nominacje do Oscara i Złotego Globu.
SERIALE

Granica zbrodni

Najnowsza produkcja twórców zamówionego przez Netflixa niemieckiego serialu "Dark". Akcja serialowego thrillera rozgrywa się w Alpach, gdzie dochodzi do rytualnych morderstw...


KRUK. Szepty słychać po zmroku

"KRUK. Szepty słychać po zmroku" to najnowsze dzieło nagrodzonego PNF Orły reżysera Macieja Pieprzycy. Serialowy thriller zabierze widzów na Podlasie, gdzie nie tylko natura jest surowa, ostra i nieprzewidywalna...


Zbrodnia w White House Farm

Kto zamordował Bamberów? Oparta na faktach historia, w której z pedantyczną dokładnością analizuje się kulisy zbrodni...