Ale kino+
alekino+
Film. Śmierć i dziewczyna

Śmierć i dziewczyna

Death and the Maiden
dramat, USA/Francja, 1994, 99 min.
reżyseria: Roman Polański
obsada: Ben Kingsley, Jonathan Vega, Sigourney Weaver, Stuart Wilson
Premiera w Ale kino+: 21.11.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 43 miejsce w rankingu
Śmierć i dziewczyna

"Śmierć i dziewczyna" to adaptacja słynnej sztuki chilijskiego dramaturga Ariela Dorfmana, w reżyserii Romana Polańskiego. W głównych rolach występują rewelacyjni Ben Kingsley i Sigourney Weaver, którzy toczą niebezpieczną psychologiczną grę w kata i ofiarę.

Akcja rozgrywa się w jednym z państw Ameryki Południowej, tuż po upadku krwawej dyktatury. Paulina Escobar (Sigourney Weaver), żona prawnika - przewodniczącego komisji prowadzącej śledztwo nad zbrodniami poprzedniego rządu - czeka na powrót męża w rodzinnej, położonej na uboczu hacjendzie. Gdy Gerardo (Stuart Wilson) pojawia się w towarzystwie obcego mężczyzny, Paulina rozpoznaje w nim po jego głosie dawnego oprawcę. To Roberto Miranda (Ben Kingsley), który przed kilkoma laty brutalnie ją przesłuchiwał, torturując i gwałcąc. Chęć zemsty wydaje się silniejsza od zdrowego rozsądku.

"Śmierć i dziewczyna" jest trzecią częścią psychologicznej trylogii ROMANA POLAŃSKIEGO, na którą składają się również "Nóż w wodzie" z 1961 roku oraz "Matnia" z 1966. W każdym z filmów bohaterami jest para, w której życiu niespodziewanie pojawia się tajemnicza osoba, burząc dotychczasowy spokój. Film, będący adaptacją sztuki, oparty jest przede wszystkim na grze aktorów, dialogach i psychologicznej rozgrywce. W Paulinę, która rozpoznaje dawnego oprawcę, wcieliła się Sigourney Weaver - choć o rolę tę ubiegała się m.in. Glenn Close. Partnerują jej ,strong>Ben Kingsley oraz Stuart Wilson
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Mini-serial Mamo, wróć opowiada historię matki, która potrzebowała zresetować...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...