Ale kino+
35 dni
Film. ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA

ŚMIERĆ JAK KROMKA CHLEBA


dramat, Polska, 1994, 116 min.
reżyseria: Kazimierz Kutz
obsada: Jan Peszek, Jerzy Radziwiłłowicz, Jerzy Trela, Teresa Budzisz-Krzyżanowska
Premiera w Ale kino+: 7.02.2006 r.
4.00
343
4 głosy | 639 miejsce w rankingu

Znakomity film śląskiego reżysera opowiada o jednym z najtragiczniejszych epizodów stanu wojennego.

Kiedy w grudniu 1981 roku zomowcy strzelali do górników, którzy w kopalni "Wujek" protestowali przeciwko wprowadzonemu kilka dni wcześniej stanowi wojennemu, Kazimierz Kutz znajdował się w obozie dla internowanych. Później o dramatycznej akcji górników mówił, że był to "bunt przeciwko zniewoleniu, ale i metaforyczny znak wyobcowania Śląska z polskiej historii i współczesności". Dwa lata po tragedii, choć nie było jeszcze żadnych szans na nakręcenie obrazu o pacyfikacji kopalni, zaczął pisać scenariusz filmu, o którym mówił, że jest jego obowiązkiem. Scenariusz powstawał 11 lat, choć przez cały ten czas nie było wiadomo, czy obraz kiedykolwiek trafi na ekrany (po przełomie politycznym w 1989 roku założono nawet Społeczny Komitet Realizacji Filmu o Tragedii w Kopalni "Wujek"). Ostatecznie "Śmierć jak kromka chleba" (tytuł zaczerpnięty z wiersza Feliksa Netza) miała swoją premierę w 1994 roku i do dziś uznawana za jest za jeden z najważniejszych głosów w dyskusji o sens ofiary górników z legendarnej już śląskiej kopalni.

Katowice, noc z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Grupa zomowców aresztuje przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność z kopalni "Wujek". Za chwilę generał Jaruzelski ogłosi stan wojenny. Dwa dni później poruszeni tym górnicy rozpoczynają strajk i domagają się uwolnienia przewodniczącego oraz zniesienia stanu wojennego. Negocjacje z władzami nie przynoszą jednak żadnych rezultatów, a wojsko, ZOMO i milicja przygotowują się do zbrojnego szturmu na zbuntowaną kopalnię.

Utrzymana w patetycznej tonacji fresku "Śmierć jak kromka chleba" - ze znakomitymi rolami Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej i Jerzego Radziwiłowicza - należy do śląskiego cyklu KAZIMIERZA KUTZA, do którego powrócił on w latach 90. Wtedy też powstały inne filmy tego reżysera - telewizyjny "Zawrócony" (1994), który tragedię stanu wojennego przedstawia na przykładzie skromnego konformisty (w tej roli Zbigniew Zamachowski), a rok później "Pułkownik Kwiatkowski" z Markiem Kondratem, pierwsza komedia o Urzędzie Bezpieczeństwa. Jednak to właśnie "Śmierć..." została uznana za najlepszy film Kazimierza Kutza z ostatnich lat: obraz ten otrzymał Syrenkę Warszawską - nagrodę polskich krytyków filmowych za najlepszy film roku, Honorowe Wyróżnienie Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Złote Grono na festiwalu filmowym w Łagowie.

KOMENTARZE - ARCHIWUM


jfk102

Autostopowicz
postów: 46
10.02.2006 12:35
CYTUJ

A życie, jak skrajka kajzerki...

SERIALE

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders. Sezon 4

Peaky Blinders" to epicki dramat gangsterski, osadzony w latach 20. XX wieku w powojennym Birmingham.


Safe House 2

Safe House 2

2. sezon czteroodcinkowego brytyjskiego serialu kryminalnego.


35 dni

35 dni

Serial kryminalny, w którym widzowie wcielają się w rolę detektywa.


Dumb

Dumb

Serialowy przebój prosto z Izraela, który doczekał się już 2 sezonów.