Ale kino+
alekino+
Film. ŚMIERĆ LORDA EDGWARE'A

ŚMIERĆ LORDA EDGWARE'A

Agatha Christie's Poirot - Lord Edgware Dies
film kryminalny, Wlk. Brytania, 2000, 120 min.
reżyseria: Brian Farnham
obsada: David Suchet, Hugh Fraser, Pauline Moran, Philip Jackson
Premiera w Ale kino+: 3.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 93 miejsce w rankingu

Słynący z czarnych wąsów i nienagannych manier Herkules Poirot tym razem rozwiąże zagadkę śmierci bogatego lorda, która zbiegła się w czasie z odejściem żony arystokraty do młodszego kochanka.

Sławna aktorka Jane Wilkinson (Helen Grace) zamierza rozwieść się z mężem, aby związać się z dużo młodszym i bardzo bogatym księciem Mertonem (Tom Beard). Kiedy poznaje Herkulesa Poirot (David Suchet) niezwłocznie prosi go o pomoc w pertraktacjach z mężem. Chce przekonać małżonka, lorda Edgware'a (John Castle), że podczas sprawy rozwodowej nie będzie walczyć o pieniądze, gdyż jej nowy ukochany ma dużo większy majątek. Poirot chętnie się zgadza przekonany, że sprawa jest dość prosta. Spotkanie z lordem nie przynosi jednak oczekiwanych efektów, a co gorsza kilka godzin później Edgware zostaje zamordowany. Podejrzenia padają na panią Wlikinson, która miała ponoć przed śmiercią odwiedzić denata. Ta jednak zaprzecza, a w dodatku zasłania się wiarygodnym alibi. Poirot postanawia sam rozwiązać zagadkę śmierci Lorda Edgware'a. Zbierając informacje o nim i jego żonie dochodzi wkrótce do wniosku, że w świecie teatru i arystokracji nic nie jest tym, czym z początku się wydaje.

Herkules Poirot to fikcyjna postać stworzona na kartach powieści Agathy Christie. Jego literacki życiorys zaczyna się w Belgii, gdzie przyszły detektyw przychodzi na świat. Pierwsze kroki stawia w oddziałach belgijskiej policji, a po I wojnie światowej przenosi się do Anglii i rozpoczyna druga karierę - prywatnego detektywa. Jego znakiem rozpoznawczym jest ubiór dandysa i starannie wypielęgnowane wąsy, a także obsesyjne dbanie o porządek i uwielbienie dla symetrii. Poirot gardzi tradycyjnymi metodami śledczymi do tego stopnia, że zakłada się ze swoim przyjacielem i współpracownikiem Arthurem Hastingsem, że może rozwiązać zagadkę przy pomocy swoich "małych szarych komórek" nie ruszając się z krzesła. Jak inni wielcy detektywi - Sherlock Holmes czy pana Marple - jest też stanu wolnego.

Poirot bardzo wcześnie zaczął fascynować filmowców. W jego niepozorną postać wcielali się m.in. Tony Randall, Albert Finney ("Morderstwo w Orient Expressie"), Alfred Molina i Peter Ustinov ("Śmierć na Nilu"). W latach 90. powstał też cieszący się ogromną popularnością serial telewizyjny "Poirot" z Davidem Suchetem w roli głównej. "Śmierć lorda Edgware'a" jest jedną z jego części. Niektórzy uważają, że to właśnie Suchet wykreował na ekranie postać najbliższą intencjom Agaty Christie. W "Śmierci lorda Edgware'a" reżyserował go BRIAN FARNHAM, który jest również autorem ekranizacji kilku innych części przygód słynnego detektywa.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...