Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŚMIERĆ NA NILU

ŚMIERĆ NA NILU

Death on the Nile
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1978, 140 min.
reżyseria: John Guillermin
obsada: Bette Davis, Jane Birkin, Mia Farrow, Peter Ustinov
Premiera w Ale kino+: 23.08.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 125 miejsce w rankingu
ŚMIERĆ NA NILU
1
2

Ekranizacja jednej z najpopularniejszych powieści mistrzyni kryminału Agathy Christie. Belgijski detektyw Herkules Poirot podczas podróży statkiem po Nilu rozwiązuje zagadkę morderstwa jednej z pasażerek.

Sławny detektyw Herkules Poirot (Peter Ustinov) odbywa rejs po Nilu połączony ze zwiedzaniem turystycznych atrakcji Egiptu. Wśród bogatego towarzystwa znajdującego się na pokładzie statku wycieczkowego przebywa dziedziczka ogromnej fortuny, Amerykanka Linnet Ridgeway (Lois Chiles), wraz ze swoim świeżo upieczonym mężem, Simonem Doylem (Simon MacCorkindale). W nocy milionerka zostaje zamordowana we własnej kabinie. Herkules Poirot, wraz z towarzyszącym mu w podróży pułkownikiem Racem (David Niven), zabiera się do odnalezienia sprawcy. Śledztwo okazuje się wyjątkowo skomplikowane a w trakcie jego trwania giną kolejne osoby.

Herkules Poirot, bohater stworzony przez powieściopisarkę Agathe Christie, to jeden z najsłynniejszych detektywów w historii literatury kryminalnej. Dystyngowany Belg odznacza się pedanterią, nienagannymi manierami a jego cechą charakterystyczną jest niewielki wzrost i staranny wąs. Postać fikcyjnego śledczego pojawiła się w 33 powieściach i 51 opowiadaniach. Kino interesuje się nim od lat - w Poirota wcielali się w m.in. Tony Randall, Albert Finney, Alfred Molina, a w ostatnim czasie David Suchet. Zrealizowana w 1978 roku "Śmierć na Nilu" to jedna z najwyżej ocenianych adaptacji powieści Agathy Christie. W filmie JOHNA GUILLERMINA, współtwórcy katastroficznego "Płonącego wieżowca", detektywa po raz pierwszy zagrał Peter Ustinov, który wystąpił łącznie w 6 filmowych adaptacjach prozy pisarki i jest obok Davida Sucheta najczęstszym odtwórcą postaci legendarnego Belga. Na drugim planie Ustinovi towarzyszą m.in. zdobywca Oscara, David Niven ("Osobne stoliki", "W 80 dni dookoła świata", "Działa Navarony"), wybitna brytyjska aktorka Maggie Smith ("Pełnia życia panny Brodie", "Pokój z widokiem", "Gosford Park") i uznawana za jedną z najwspanialszych aktorek wszech czasów Bette Davis.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...