Ale kino+
alekino+
Film. ŚMIERTELNA SPRAWA

ŚMIERTELNA SPRAWA

The Deadly Affair
dramat, Wlk. Brytania, 1966, 102 min.
reżyseria: Sidney Lumet
obsada: Harriet Andersson, James Mason, Maximilian Schell, Robert Flemyng, Simone Signoret
Premiera w Ale kino+: 5.06.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 515 miejsce w rankingu
1
2

Nakręcony według bestsellerowej powieści Johna le Carrégo kryminał o agencie brytyjskiego wywiadu, który próbuje wyjaśnić sprawę samobójstwa kolegi i wplątuje się w śmiertelnie niebezpieczną rozgrywkę.

Choć pierwowzorem szpiegowskiego dramatu Sidneya Lumeta była popularna powieść Johna le Carrégo "Budzenie zmarłych", scenarzysta Paul Dehn wykorzystał również elementy dramatów Williama Szekspira ("Makbet") i - nazywanego "ojcem angielskiego tragedii" - Christophera Marlowe'a ("Edward II"). "Śmiertelna sprawa" to opowieść o tajnym agencie brytyjskiego wywiadu Charlesie Dobbsie (James Mason), który usiłuje rozwikłać sprawę samobójstwa swojego kolegi. Dobbs, który osobiście znał zmarłego Samuela Fennana (Robert Flemyng), wysokiego urzędnika spraw zagranicznych, nie może uwierzyć w jego samobójstwo. Podejrzewa, że Fennan został zabity i na własną rękę próbuje znaleźć sprawcę. Liczy, że pomoże mu żona Fennana, ocalała w czasie wojny z hitlerowskiego obozu zagłady Elsa (Simone Signoret). Choć śledztwo posuwa się naprzód - główną podejrzaną zdaje się być sama pani Fennan - Ministerstwo Spraw Zagranicznych żąda, aby Dobbs zakończył sprawę. Agentowi w dochodzeniu prawdy nie pomagają też kłopoty małżeńskie. Dobbs przypadkiem odkrywa, że jego żona zdradza go z kolegą z pracy Dieterem Freyem (Maximilian Schell).

W powieści Carrégo, autora kilkakrotnie adaptowanego na potrzeby kina (m.in. "Krawiec z Panamy", "Wydział Rosja", a ostatnio "Wierny ogrodnik"), główny bohater nazywał się George Smiley, a jego antagonista - z którym zdradzała go żona - nosił niemieckie nazwisko Hans-Dieter Mundt. Oryginalne imiona reżyser SIDNEY LUMET musiał jednak zmienić, bo obie te postaci pojawiły się już rok wcześniej w sensacyjnym obrazie Martina Ritta "Szpieg, który przyszedł z zimnej strefy", nakręconym również według scenariusza Paula Dehna. Agent Smiley stał się też później bohaterem dwóch mini-seriali "Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg" (1979) i "Ludzie Smiley'a" (1982), w których brytyjskiego agenta zagrał Alec Guinness.

W "Śmiertelnej sprawie", nominowanej w pięciu kategoriach do nagrody BAFTA, w brytyjskiego agenta wcielił się natomiast James Mason, wybitny aktor teatralny i filmowy, a jednocześnie jeden z najbardziej kasowych gwiazdorów brytyjskiego kina powojennego. Ten architekt z wykształcenia (długo łączył pracę projektanta z występami na scenie) do historii kinematografii przeszedł dzięki znakomitym kreacjom w "Niepotrzebni mogą odejść" (1947), "Narodziny gwiazdy" (1954), "20 000 mil podmorskiej żeglugi" (1954) czy "Północ - północny zachód" (1959). Często współpracował z Lumetem - ich wspólny film "Werdykt" (1982) obu artystom przyniósł nominacje do Oscara i Złotego Globu.

W "Śmiertelnej sprawie" żonę głównego bohatera zagrać miała początkowo Candice Bergen, która 22 lata później zdobyła międzynarodową popularność i pięć nagród Emmy za tytułową rolę w sitcomie "Murphy Brown" - ostatecznie Lumet wybrał jednak Szwedkę Harriet Andersson, aktorkę Ingmara Bergmana (m.in. "Wakacje z Moniką", "Uśmiech nocy", "Jak w zwierciadle"), która pojawiła się m.in. w "Dogville" (2003) Larsa von Triera.

Sidney Lumet, który ma na koncie ponad 40 filmów, a w 2005 roku odebrał honorowego Oscara za całokształt twórczości, wciąż pozostaje reżyserem aktywnym.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...