Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŚMIERTELNIE PROSTE

ŚMIERTELNIE PROSTE

Blood Simple
thriller, USA, 1984, 92 min.
reżyseria: Joel Coen
obsada: Dan Hedaya, Frances McDormand, John Getz, M. Emmet Walsh
Premiera w Ale kino+: 6.10.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 206 miejsce w rankingu

Obraz "Śmiertelnie proste" był debiutem Joela i Ethana Coenów - dwóch młodych filmowców, którzy w nadchodzących latach mieli okazać się jednymi z najciekawszych i najważniejszych postaci amerykańskiego kina niezależnego.

Reżyser Joel Coen napisał scenariusz wspólnie ze swoim bratem Ethanem, który wystąpił również jako producent wykonawczy. W przyszłości bracia mieli zachować taki podział ról przy wszystkich wspólnych przedsięwzięciach filmowych. Wiadomo jednak, że w praktyce granice kompetencji obu filmowców są płynne - krytyka widzi w Ethanie i Joelu równoprawnych autorów, tym bardziej, że Coenowie nigdy nie pracują osobno.

"Śmiertelnie proste" to historia mroczna, choć opowiedziana z charakterystyczną dla Coenów ironią i wisielczym poczuciem humoru. Akcja toczy się na południu Stanów Zjednoczonych. Marty(Dan Hedaya), zamożny właściciel nocnego klubu, dowiaduje się, że jego żona, Abby(Frances McDormand), przyprawia mu rogi z jednym z barmanów. Upokorzony mężczyzna wynajmuje prywatnego detektywa i zleca mu zamordowanie niewiernej małżonki. Płatny morderca, pozbawiony skrupułów stary wyga Loren VisserVisser (M. Emmet Walsh) podejmuje się zadania, ale nie zamierza wcale wykonać go po myśli zleceniodawcy. Ma swój własny plan, podobnie zresztą jak Abby, która również knuje przeciw mężowi. Sytuacja wymyka się z pod kontroli bohaterów - ich intrygi i splot przypadków wikłają wszystkich w ciąg krwawych i przez nikogo nie przewidzianych wydarzeń.

Brutalny film braci COEN chwilami szokuje okrucieństwem, to znów obraca ponurą fabułę w absurdalny żart. Krytyka przyjęła "Śmiertelnie proste" jako brawurowy pastisz kina noir. W "Śmiertelnie prostym" pojawiły się motywy i tematy, które miał w przyszłości stale powracać w twórczości Coenów. W konwencji czarnego kryminału bracia opowiadali o słabościach ludzkiej natury, chciwości, banalnej podłości, która prowadzi do wielkich zbrodni oraz o roli jaką w ludzkich losach odgrywa przypadek. Oprócz błyskotliwej reżyserii JOoela Coena i przewrotnego scenariusza, do atutów filmu należy aktorstwo; obok niezawodnych Dana Hedayi i W. Emmeta Walsha w "Śmiertelnie prostym" zagrała Frances McDormand. Ta początkująca wówczas artystka została wkrótce żoną Joela i jego ulubioną aktorką. Krytyka zwróciła uwagę także na stylowe zdjęcia Barry Sonnenfelda (późniejszego reżysera takich filmów jak "Rodzina Adamsów") i muzykę Cartera Burwella, kompozytora, który w przyszłości miał jeszcze wielokrotnie współpracować z Coenami. Artystyczny sukces "Śmiertelnie prostego" został potwierdzony główną nagrodą jury na festiwalu w Sundance - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w świecie amerykańskiego kina niezależnego. Film zdobył sobie szybko pozycję kultową; w 15 lat po premierze Coenowie zdecydowali się ponownie wprowadzić go na ekrany, udowadniając, że ich nieskobudżetowy debiut ani trochę się nie zestarzał.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...