Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ŚNIADANIE NA PLUTONIE

ŚNIADANIE NA PLUTONIE

Breakfast on Pluto
komediodramat, Irlandia/Wlk. Brytania, 2005, 128 min.
reżyseria: Neil Jordan
obsada: Brendan Gleeson, Cillian Murphy, Liam Neeson, Stephen Rea
Premiera w Ale kino+: 15.07.2010 r.
4.00
343
4 głosy | 203 miejsce w rankingu
ŚNIADANIE NA PLUTONIE

Tętniąca muzyką szalona historia Patricka "Kici" Bradena - chłopaka, który wymyka się wszelkim kategoriom. Film jest ekranizacją bestsellerowej powieści Patricka McCabe'a, dokonaną przez irlandzkiego mistrza, Neila Jordana.

Historia Patricka "Kici" Bradena zaczyna się na progu plebanii, w małym irlandzkim miasteczku. Pewnego dnia kobieta o blond włosach zostawia tu niemowlę. Dziecko przyszło na świat jako owoc miłości miejscowego księdza (Liam Neeson) z gosposią. Chłopczyk, ochrzczony imieniem Patrick, zostaje oddany na wychowanie do przybranych rodziców. Mijają lata i jasne staje się, że młody Patrick (Cillian Murphy) jest inny od swoich rówieśników: niezwykła i barwna osobowość chłopca wynosi go ponad klasyczne podziały. Choć gustuje w damskiej garderobie, Patrick nie czuje potrzeby pełnego zdefiniowania, określenia się przy użyciu pojęć, które i tak nie mogłyby oddać jego wyjątkowości. W konserwatywnym, katolickim irlandzkim miasteczku nie ma dla niego miejsca. Bohater, przedstawiający się teraz jako "Kicia", wyrusza więc do Londynu w nadziei odszukania matki, której nigdy nie znał. Trwają lata 70., na klubowych scenach króluje glam rock, w Wielkiej Brytanii wybuchają bomby podkładane przez bojowników IRA. W wielkim mieście odszukanie matki pozostaje nieosiągalnym marzeniem, tymczasem "Kicia" przeżywa kolejne przygody: poznaje i rozstaje się z kochankami, pracuje jako prostytutka, tancerka, asystentka magika, zostaje zaplątany w irlandzki terroryzm. Bohater nie raz wpada w poważne tarapaty, ociera się o więzienie i śmierć, bywa bezdomny, głodny, wyśmiewany i poniżany za swoją tożsamość, ale niewyczerpane zapasy optymizmu i urok osobisty pozwalają "Kici" ratować się z każdej opresji i na przekór trudnościom, być sobą.

Wszechstronny, wybitny irlandzki reżyser NEIL JORDAN znany jest z tak doskonałych filmów, jak baśniowe "Towarzystwo wilków", przewrotna "Gra pozorów", epicki horror "Wywiad z wampirem" czy "Chłopak rzeźnika". Ten ostatni film zrealizował na podstawie książki przebojowego irlandzkiego pisarza Patricka McCabe'a. Jordan wrócił do prozy tego autora w "Śniadaniu na Plutonie". To bardzo literacki film, podzielony na ponad trzydzieści tytułowanych rozdziałów, wzbogacony narracją z offu, retrospekcjami i wizualizacjami wyobrażeń bohaterów. Jordan opowiada dzieje "Kici" w tonie awanturniczej, chwilami surrealistycznej komedii - choć z tego materiału dałoby się zrobić również film utrzymany w znaczenie poważniejszym tonie. Akcja toczy się w latach 70., ścieżka dźwiękowa pęka w szwach od fantastycznej, glam rockowej muzyki z epoki. Z drugiej strony wybuchają bomby podkładane przez irlandzkich terrorystów, na brytyjskich komisariatach bicie aresztowanych jest standardem, osoba taka jak "Kicia" na każdym kroku ryzykuje upokorzenia. Jordan realizuje swój film w konwencji współczesnej baśni dla dorosłych. W tej formule świetnie odnajdują się aktorzy, wśród których nie brakuje takich gwiazd, jak Liam Neeson, Brendan Gleeson czy ulubiony aktor Jordana, Stephen Rea. Na tle doświadczonych kolegów błyszczy Cillian Murphy, młody irlandzki aktor o niepospolitym talencie i charyzmie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...