Ale kino+
alekino+
Film. Śniadanie ze Scotem

Śniadanie ze Scotem

Breakfast with Scot
komedia, Kanada, 2007, 107 min.
reżyseria: Laurie Lynd
obsada: Ben Shenkman, Noah Bernett, Tom Cavanagh
Premiera w Ale kino+: 5.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 34 miejsce w rankingu
Śniadanie ze Scotem

"Śniadanie ze Scotem" to udane połączenie kina gejowskiego z filmem familijnym. Reżyserka Laurie Lynd opowiada w tonie ciepłego komediodramatu o "wychodzeniu z szafy", niespodziewanym ojcostwie, pewnym niezwykłym chłopcu i odwadze potrzebnej do bycia sobą.

Eric (Tom Cavanagh) jest żywą legendą narodowego sportu Kanadyjczyków - hokeja. Na lodowisku był twardzielem i wojownikiem, który nigdy nie unikał ostrych starć i bójek. Po ciężkiej kontuzji Eric zmuszony był zakończyć karierę zawodniczą i został komentatorem sportowym. Jednocześnie skrzętnie ukrywał w pracy swój homoseksualizm i długoletni związek z Samem (Ben Shenkman), prawnikiem.

Uporządkowany świat bohaterów zostaje wywrócony do góry nogami, kiedy w ich życiu pojawia się jedenastoletni Scot (Noah Bernett). Do tej pory chłopiec pozostawał pod niezbyt troskliwą opieką brata Sama, awanturnika Billy'ego oraz jego uzależnionej od narkotyków dziewczyny. Teraz jednak Scot został zupełnie sam. Jego matka przedawkowała i zmarła, zaś Billy wyjechał szukać szczęścia w Ameryce Południowej i nie ma z nim kontaktu. W rezultacie okazuje się, że jednym bliskim dziecka jest właśnie Sam - i w ten sposób chłopiec trafia pod tymczasową kuratelę pary gejów. W ich życiu oznacza to totalną rewolucję. Eric i Sam są zupełnie nieprzygotowani do roli ojców - zwłaszcza, że Scot jest dość niezwykłym dzieckiem. W odróżnieniu od większości swoich rówieśników nie interesuje się hokejem - od sportu woli musicale, chętnie zakłada damską biżuterię, zaś w walizce chłopca bohaterowie ze zdumieniem odkrywają boa z piór. Szybko okazuje się, że mały Scot jest o wiele bardziej wyzwolony i odważniej wyraża swoją tożsamość, niż Eric i Sam. To szczególnie duże wyzwanie dla Erica, który przez lata starannie pielęgnował swój sportowy wizerunek macho. Hokeista początkowo usiłuje zrobić ze Scota "normalnego" chłopca; okaże się jednak, że to raczej bezkompromisowe dziecko zmieni byłego sportowca, który zbyt długo prowadził podwójne życie, zaprzeczając swojemu prawdziwemu ja.

Fabuła "Śniadanie ze Scotem" przypomina wiele familijnych komediodramatów o dzieciach, które niespodziewanie wchodzą w życie dorosłych, aby zupełnie je zmienić. Film LAURIE LYND jest jednak o tyle wyjątkowy, że tym razem ten dobrze znany scenariusz rozgrywa się w kontekście społecznej sytuacji gejów. Krytycy chwalili "Śniadanie ze Scotem" za humor, odwagę oraz sprawną i bezpretensjonalną reżyserię. Zauważali przy tym, że film Lynd jest świadectwem tempa obyczajowych przemian. Jeszcze kilkanaście lat wcześniej historia dziecka bawiącego się w drag queen, które trafia pod opiekę pary gejów, wywołałaby skandal. W 2007 roku taka opowieść mogła zostać zrealizowana w konwencji kina familijnego. "Śniadanie ze Scotem" zostało rzetelnie zagrane przez doświadczonych kanadyjskich aktorów Toma Cavanagha i Bena Shenkmana, jednak prawdziwą gwiazdą filmu jest odtwarzający tytułowego bohatera Noah Bernett. To właśnie jego spontaniczność, urok, i naturalność sprawiają, że zrealizowana przez Lynd opowieść o odkrywaniu jak być sobą, jest tak przekonywująca i pełna energii.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...