Ale kino+
alekino+
Film. ŚNIEGI KILIMANDŻARO

ŚNIEGI KILIMANDŻARO

The Snows of Kilimanjaro
film przygodowy, USA, 1952, 109 min.
reżyseria: Henry King
obsada: Ava Gardner, Gregory Peck, Hildegard Knef, Susan Hayward
Premiera w Ale kino+: 9.02.2009 r.
5.00
343
15 głosy | 80 miejsce w rankingu

Ekranizacja jednego z najsłynniejszych opowiadań Ernesta Hemingwaya. Nakręcone przez Henry'ego Kinga "Śniegi Kilimandżaro" to portret pisarza, który leżąc na łożu śmierci, w samym sercu Afryki, rozlicza się ze swoim burzliwym życiem.

Harry Street (Gregory Peck) jest słynnym amerykańskim pisarzem, poszukiwaczem przygód, żywą legendą. Podczas safari w Kenii zostaje ciężko ranny. Obrażenia są poważne, w ranę wdaje się zakażenie i wszystko wskazuje na to, że pisarz nie przeżyje wypadku. Leżąc w obozie u stóp Kilimandżaro, najwyższej góry Afryki, Street prowadzi gorzki bilans swojego burzliwego życia, które ocenia jako porażkę. Mimo odniesionych sukcesów literackich i przeżytych przygód, pisarz czuje, że zaprzedał swój talent i stracił miłość swojego życia, Cynthię (Ava Gardner). Przy rannym czuwa jego żona, Helen. Streetowi wydaje się, że nigdy jej nie kochał, a jednak to właśnie oddanie i miłość Helen trzymają przy życiu stojącego na krawędzi śmierci pisarza.

Ernest Hemingway był bodaj największą gwiazdą amerykańskiej literatury połowy XX wieku, pisarzem, którego już za życia otaczała legenda. Nic też dziwnego, że Hemingway był często ekranizowany, zarówno za życia jak i po samobójczej śmierci w 1961. Opublikowana w latach 30. nowela "Śniegi Kilimandżaro" uważana jest za jeden z najdoskonalszych utworów Hemingwaya. Nie ulega też wątpliwości, że bohater "Śniegów Kilimandżaro" - pisarz, myśliwy, podróżnik i awanturnik Harry Street - to porte parole samego autora, a rachunek sumienia prowadzony przez umierającego bohatera jest w dużej mierze rozliczeniem Hemingwaya z własnym życiem.

Ekranizacja "Śniegów Kilimandżaro" to dzieło sprawdzonego aktorsko-reżyserskiego duetu: w pisarza wcielił się Gregory Peck, zaś za kamerą stanął HENRY KING. W chwili realizacji "Śniegów Kilimandżaro" filmowiec ten uchodził za jeden z żywych symboli Hollywood. Pracował w branży filmowej od 1915 roku. W latach międzywojennych był jednym z czołowych twórców Fabryki Snów i współzałożycielem Amerykańskiej Akademii Filmowej. To jeden z tych reżyserów, którzy ukształtowali styl klasycznego Hollywood. Przykładem tego stylu są również "Śniegi Kilimandżaro" - film warsztatowo bezbłędny, zrealizowany z rozmachem i z udziałem wielkich gwiazd.

Obok Gregory'ego Pecka w filmie wystąpiły Susan Hayward i piękna Ava Gardner. Wśród twórców filmu Kinga należy wymienić także operatora Leona Shamroy'a, który za zdjęcia afrykańskich pejzaży do "Śniegów Kilimandżaro" otrzymał nominację do Oscara.
SERIALE

Las

Las

Mroczny i wciągający serial kryminalny.


Most nad Sundem 4

Most nad Sundem 4

Finałowy sezon skandynawskiego serialu kryminalnego. W każdą niedzielę o 20:10.


Endeavour 5

Endeavour 5

Piąty sezon serialu o przygodach młodego detektywa Morse'a w każdą środę, o 20:10.


Hassel

Hassel

Ekranizacja powieści Olova Svedelida o detektywie, który nie cofnie się przed niczym w swoim śledztwie.