Ale kino+
alekino+
Film. Sokół maltański

Sokół maltański

The Maltese Falcon
film kryminalny, USA, 1941, 96 min.
reżyseria: John Huston
obsada: Humprey Bogart, Jerome Cowan, Mary Astor, Peter Lorre, Sydney Greenstreet
Premiera w Ale kino+: 29.09.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 82 miejsce w rankingu
Sokół maltański

Pierwsze dzieło Johna Hustona, który "Sokołem maltańskim" zainicjował "czarną serię", filmy powstałe w latach czterdziestych, wyróżniające się mroczną atmosferą i charakterystyczną grą światłocieni.

Detektywi Sam Spade i Miles Archer zostają zaangażowani przez panią O'Shaughnessy w celu odnalezienia Freda Thursby'ego, który zniknął rzekomo z jej siostrą. Archer ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, niebawem zostają również znalezione zwłoki Thursby'ego. Cyniczny samotnik Spade, romansujący z żoną Archera, próbuje sam wyjaśnić te morderstwa. Odkrywa, że pani O'Shaughnessy należy do międzynarodowego kręgu przestępców poszukującego nadzwyczaj wartościowej figurki sokoła. Spade odnajduje posążek i rozbija gang. Ujawnia również, że morderczynią jest O'Shaughnessy. Mimo stosunku, który ich łączy, Spade wydaje ją policji.

Rola Spade'a, przekonująco zagrana przez Bogarta, przyniosła mu międzynarodowy rozgłos. Na jego kreacji wzorowano się w następnych filmach "czarnej serii".

Rok 1941 był dla JOHN HUSTONA bardzo pracowitym i ciężkim okresem. Współtworzył scenariusz do "Sierżanta Yorka" (1941) za którego otrzymał nominację do Oscara przegrał jednak z filmem "Obywatel Kane" (1941) Orsona Wellesa i Hermana Manckiewicza. W tym samym roku Huston zrealizował adaptację scenariusza do filmu "High Sierra" (1941) dla Reżysera Raoula Walsha. W tym filmie Huston zaczął zgłębiać wątki, które następnie miały pojawić się w jego najbardziej osobistych dziełach. Rok 1941 był także rokiem jego debiutu reżyserskiego, filmu "Sokół Maltański" - thrillera sensacyjnego, który otrzymał nominacje do Oskara w kategoriach "Najlepszy film" oraz "Najlepszy scenariusz oryginalny". Był to także debiut filmowy 62-letniego Sydney'a Greenstreeta (który został także nominowany w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy"). Historię Dashiella Hammetta sfilmowano wcześniej dwa razy, w roku 1931 i w roku 1936 pod tytułem "Satan Met a Lady".

JOHN HUSTON - to barwna postać. Był dziennikarzem, aktorem, bokserem, malarzem, scenarzystą i reżyserem. Zadebiutował filmem "Sokół maltański" w 1941 roku. Jego dalsze filmy to m.in.: "Skarb Sierra Madre" (1948, zdobywca Oscara), "Key Largo" (1948), "Obcy" (1949), "Asfaltowa dżungla" (1949), "Szkarłatne godło odwagi" (1951), "Afrykańska królowa" (1952), "Moulin Rouge" (1953), "Moby Dick" (1956), "Korzenie niebios" (1958), "Noc Iguany" (1964), "Zwierciadło złotego oka" (1967), "Sędzia z Teksasu" (1972), "Zachłanne miasto" ( 1972), "Spacer z miłością i śmiercią" (1976), "Honor Prizzich" (1985). Zmarł w 1987 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...