Ale kino+
alekino+
Film. SOLARIS

SOLARIS


film science- fiction, ZSRR, 1972, 160 min.
reżyseria: Andriej Tarkowski
obsada: Anatolij Sołonicyn, Donatas Banionis, Juri Jarwet, Natalia Bondarczuk
Premiera w Ale kino+: 21.09.2003 r.
3.00
343
3 głosy | 759 miejsce w rankingu

"Solaris" Tarkowskiego nazywano często "radziecką odpowiedzią" na "2001: Odyseję Kosmiczną". Sam Tarkowski nie był zachwycony tym porównaniem, uważając dzieło Kubricka za zimne i odhumanizowane. Jeżeli jednak coś łączy oba filmy, to jest to na pewno powszechna opinia dwóch najambitniejszych artystycznie obrazów w historii gatunku science-fiction.

"Solaris" jest ekranizacją cieszącej się międzynarodowym uznaniem powieści s-f Stanisława Lema. Umieszczona w przyszłości fabuła opowiada o tajemniczych wydarzeniach na stacji kosmicznej orbitującej wokół tytułowej planety Solaris. Owo ciało niebieskie w całości pokryte jest ogromnym oceanem, a niektórzy podejrzewają, że to gigantyczne morze jest formą jakiegoś rodzaju wyższej inteligencji. Tymczasem na stacji kosmicznej zaczyna dziać się coś niepokojącego. Ziemia wysyła na orbitę Solaris psychologa Krisa Kalvina (Donatas Banionis) z misją zbadania sprawy. Na miejscu okazuje się, że jeden z członków załogi stacji nie żyje, a dwoje pozostałych zachowuje się bardzo dziwnie. Kalvin odkrywa wkrótce, że przyczyną ich anormalnego stanu jest niewyjaśnione oddziaływanie sąsiadującej planety: Solaris sprawia, że myśli i wspomnienia przebywających na orbicie kosmonautów materializują się w formie tzw. Gości - realnie istniejących osób. Wkrótce Kalvina również odwiedza Gość - jest nim jego ukochana, od dawna nieżyjąca żona.

Filozoficzne i metafizyczne problemy poruszone przez Lema w "Solaris" wykraczają daleko poza konwencje i przeciętny poziom intelektualny prozy fantastycznonaukowej. Podobnie jest z filmem ANDRIEJA TARKOWSKIEGO - wielkiego filozofa i mistyka kina, o wiele bardziej zainteresowanego podróżami w głąb ludzkiej duchowości niż wyprawami międzygwiezdnymi. Kręcąc "Solaris" rosyjski artysta miał na koncie dwa głośne na świecie obrazy - debiutanckiego oraz "Andrieja Rublowa", który mimo przeszkód stawianych przez sowieckie władze dotarł w kilka lat po realizacji na festiwal w Cannes, zdobył Złotą Palmę i został okrzyknięty przez międzynarodową krytykę arcydziełem. Ekranizacja książki Lema powtórzyła sukces "Rublowa". Jak w przypadku wszystkich swoich dzieł, Tarkowski znów miał kłopoty z radziecką cenzurą, która nie chciała zaakceptować autorskiej wersji reżysera. Film ostatecznie został jednak pokazany w Cannes, gdzie otrzymał Grand Prix i nagrodę FIPRESCI.

Po niemal trzydziestu latach do książki Lema, a właściwie do obrazu Tarkowskiego, wrócił ceniony amerykański reżyser Steven Soderbergh. Jego remake "Solaris" z Georgem Clooney'em w roli głównej okazał się filmem udanym i ambitnym. Krytyka zauważała jednocześnie, że wersję amerykańską można potraktować jedynie jako hołd złożony rosyjskiemu mistrzowi - "Solaris" Tarkowskiego pozostaje niedoścignionym arcydziełem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...