Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Solaris

Solaris


science fiction, USA, 2002, 99 min.
reżyseria: Steven Soderbergh
obsada: George Clooney, Jeremy Davies, Natascha McElhone, Ulrich Tukur, Viola Davis
Premiera w Ale kino+: 9.04.2019 r.
343
Solaris

Cudowne dziecko kina Steven Soderbergh i filozof wśród fantastyków Stanisław Lem oraz George Clooney w głównej roli, czyli "Solaris" w wersji hollywoodzkiej. Po adaptacji Tarkowskiego kolejny reżyser staje w szranki z wybitną powieścią i niemniej nieprzeniknioną tajemnicą solaryjskiego oceanu.

Świat w niedalekiej przyszłości. Doktor psychologii Chris Kelvin (George Clooney) ma zbadać zagadkowe przyczyny zachowań grupki naukowców przebywających na pokładzie stacji kosmicznej Prometeusz. O problemach dowiaduje się za pośrednictwem nagrania video, które przesyła mu jego bliski przyjaciel, a zarazem dowodzący grupą kosmonautów, komandos Gibarian (Ulrich Tukur). Kiedy doktor Kelvin dociera na pokład Prometeusza, okazuje się, że nadawca przekazu nie żyje, a reszta naukowców pogrążona jest w zaawansowanych stanach paranoidalnych. Sam Kelvin powoli zaczyna podlegać wpływom Solaris. Otaczający planetę ocean zdaje się aktywnym, myślącym tworem, który wnikając w umysły ludzi, tworzy humanoidalne inkarnacje ich tłumionych w pamięci lęków lub win. Tym samym doktora Kelvina zaczyna nawiedzać zmarła żona Rheya (Natasha McElhone). Świadomość, że jest ona tylko solaryjskim tworem, coraz bardziej popycha go w obłęd. Kelvin próbuje przeniknąć sposób funkcjonowania jaźni oceanu, ale ten wymyka się jego ludzkiej trójwymiarowej percepcji.

"Solaris" STEVENA SODERBERGHA niełatwo sklasyfikować. Jest to po trosze film science fiction. Mamy bowiem charakterystyczną dla tego gatunku figurę Innego, prowadzącego grę, której reguły są nam obce. Jest paralelna rzeczywistość, są tragiczne (w rozumieniu antycznej kwestii wyboru) skutki odkryć naukowych. Z drugiej strony Soderbergh kładzie duży nacisk na wątek romansowy filmu. Historia Kelvina i Rheyi opowiedziana jest tak sugestywnie (głównie w przewijających się flashbackach), że "The New York Times" nazwał wręcz film kosmicznym love story. Niemała to zasługa George'a Clooneya, którego aparycja, mimo dobrze rozegranej psychologicznie roli, wybija się na plan pierwszy.

"Solaris" Stevena Soderbergha jest obrazem ciekawym i pod wieloma względami bezkompromisowym. Z ogromnym budżetem i Jamesem Cameronem w roli producenta, mógłby stać się przeciążoną efektami specjalnymi i napędzaną szybkim montażem hollywoodzką błyskotką. Tak się jednak nie stało. Soderbergh podjął ryzyko i stworzył obraz dość ascetyczny. Powolne ujęcia, skromna, jak na amerykańską superprodukcję scenografia, fabuła rozegrana w niewielkiej, zamkniętej przestrzeni, otworzyły aktorom pole do popisu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...