Ale kino+
Kino Mówi: Po Oscarach
Film. SOMMERSBY

SOMMERSBY


dramat, Francja/USA, 1993, 108 min.
reżyseria: Jon Amiel
obsada: Bill Pullman, James Earl Jones, Jodie Foster, Richard Gere
Premiera w Ale kino+: 13.04.2005 r.
3.00
343
3 głosy | 960 miejsce w rankingu

"Sommersby", nakręcony wyraźnie pod wpływem amerykańskiej mody na remake'i (zwłaszcza francuskich produkcji) opowiada historię przedziwnego romansu, który wzruszał francuskich widzów - dzięki filmowi "Powrót Martina Guerre" - już na początku lat 80.

Mimo że scenariusze obu kinowych produkcji oparte były na powieści Janet Lewis "The Wife of Martin Guerre" ("Żona Martina Guerre") filmy te, co widać choćby w tytułach, koncentrowały się na postaciach mężczyzn. Jak ważną rolę w tych "męskich" opowieściach pełnią jednak kobiety dowodzą aktorki - Nathalie Baye w wersji francuskiej i Jodie Foster w amerykańskiej. Dzięki nim historiom mężczyzn szukających swojego miejsca na ziemi przyglądamy się z punktu widzenia płci pięknej, ale też łatwo odnajdujemy w nich rys uniwersalny - próbę dyskretnego sportretowania rozkwitającej na nowo miłości między dobrze znającymi się ludźmi.

Miłość ta rodzi się na południu Ameryki dwa lata po wojnie secesyjnej. Do małego miasteczka Vine Hill wraca Jack Sommersby (Richard Gere), miejscowy hulaka i arogant, znęcający się nad żoną i dający się we znaki sąsiadom. Niespodziewany powrót (Jack został już uznany za martwego) niepokoi zwłaszcza jego żonę Laurel (Jodie Foster), która zdążyła przyzwyczaić się do statusu wdowy i właśnie miała zaręczyć się ze swoim sąsiadem Orinem (Bill Pullman). Smutek kobiety nie trwa jednak długo - okazuje się, że Jack na wojnie zmienił się nie do poznania. Teraz - o dziwo - jest czuły dla żony, otacza ją miłością i szacunkiem, a w dodatku chętnie służy pomocą mieszkańcom wyniszczonego przez wojnę Vine Hill. Laurel patrzy na niego coraz łaskawiej, natomiast sąsiedzi - coraz bardziej podejrzliwie. Zwłaszcza, że pojawiają się znaczące tropy sugerujące, że "nowy" Jack Sommersby nie jest tym, za kogo się podaje...

Rozgrywający się na kilku płaszczyznach obraz JONA AMIELA to w gruncie rzeczy film o ukrytych pragnieniach. Kieruje się nimi zachwycona cudownie odmienionym mężem Laurel, świadomie pozwalająca się oszukiwać, ale i Jack, który wierzy, że może wejść w czyjąś skórę i zacząć w ten sposób nowe życie. I właśnie niewypowiedziane pragnienia okazują się w "Sommersbym" ważniejsze niż prawda - w obliczu niebezpieczeństwa bohaterowie odważą się ich bronić nawet z poświęceniem życia.
SERIALE

Protokolantka

Freya od wielu lat jest protokolantką w wydziale kryminalnym policji w Berlinie..


Ad Vitam

Świat w przyszłości. Ludzkość okryła metodę regeneracji organizmu, która pozwala na życie wieczne.


Fortitude 3

Finałowy sezon "Fortitude" - mrożącego krew w żyłach serialu sensacyjnego z...


Trepalium

Francuski serial futurystyczny. Świat znajduje się w ciężkiej sytuacji...