Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SPACER PO LINIE

SPACER PO LINIE

Walk the Line
film biograficzny, USA, 2005, 131 min. 12
reżyseria: James Mangold
obsada: Ginnifer Goodwin, Joaquin Phoenix, Reese Witherspoon, Robert Patrick, Shelby Lynne
Premiera w Ale kino+: 5.03.2020 r.
343
Najbliższe emisje:
11:30
niedziela4 października
SPACER PO LINIE
© Fox

Opowieść o życiu i karierze Johnny'ego Casha, jednego z najwybitniejszych muzyków country.

Johnny (Ridge Canipe) i jego starszy brat Jack (Lucas Till) wraz z rodziną mieszkają na farmie bawełny w Arkansas. Jack ma zostać pastorem, studiuje więc pilnie Biblię. Johnny tymczasem przesiaduje przed radiem słuchając wczesnych utworów country. Jego ulubienica to June, która jako "cudowne dziecko" wraz z rodziną występuje na scenie. Kiedy w tragicznym wypadku ginie Jack, ojciec chłopców nie pozostawia Johnny'emu złudzeń. "Boże, zabrałeś mi niewłaściwego syna!" - krzyczy. Johnny (Joaquin Phoenix) dorasta w poczuciu odrzucenia i winy, ale muzyka nie przestaje mu towarzyszyć. Słucha jej podczas służby w wojsku i kiedy listownie oświadcza się Vivian (Ginnifer Liberto), swojej pierwszej żonie. Nie przestaje marzyć o scenie. W końcu trafia do rozkręcającej się wówczas wytwórni Sun Studio w Memphis, gdzie za drugim podejściem zostaje zauważony przez łowców talentów. Nieśmiało zaczyna się jego epokowa kariera. Podczas jednego z pierwszych koncertów spotyka June Carter (Reese Whitherspoon), która wciąż jest gwiazdą, choć już nie tak beztroską jak w czasach dzieciństwa. June ma świadomość własnych ograniczeń, wie że jest tylko przeciętną, choć pracowitą wokalistką. Ma dwie córeczki i rozwód na koncie, który dla fanów jest wyraźną rysą na jej idealnym wizerunku. Drogi June i Johnny'ego przecinają się wielokrotnie. On - już jako niekwestionowany król country - zachęca ją do wspólnej trasy koncertowej, ona wydobywa go z dna, którego sięga z powodu uzależnienia od leków i narkotyków. Johnny zostawia dla niej żonę, a June ryzykuje jeszcze raz i zakłada z nim rodzinę.

JAMES MANGOLD, reżyser "Spaceru po linie", zaczynał jako twórca niezależny. Jego debiutancki film "Heavy" (1995) zdobył m.in. nagrodę za reżyserię podczas Sundance. Kolejny, "Cop Land" (1997), ze słynną nietypową rolą Sylvestra Stallone, któremu partnerowali Harvey Keitel, Robert De Niro i Ray Liotta, został nagrodzony w Sztokholmie. Za rolę w "Przerwanej lekcji muzyki" (1999) Mangolda grająca główną rolę Angelina Jolie otrzymała Oscara i Złoty Glob. Do produkcji "Spaceru po linie" reżyser przygotował się bardzo rzetelnie. Wraz z żoną, Cathy Konrad, która była współproducentką filmu, spędził długie godziny na rozmowach z Johnnym i June oraz studiowaniu ich biografii i piosenek. Dzięki kolekcjonerom z całego świata Mangold miał okazję posłuchać najwcześniejszych nagrań Casha i Carter. Kiedy ich poznał, zdał sobie sprawę, że w filmie nie może zabraknąć niezwykłej historii ich miłości: "Przez dziesięć lat dla Johna i June jednym miejscem, gdzie mogli być razem, była scena. Na scenie wszystko przestaje mieć znaczenie, liczy się tylko pierwotna więź łącząca cię z partnerem lub partnerką. Dopiero dużo później udało im się przenieść ją do normalnego życia" - wyjaśniał Mangold. June Carter Cash zmarła w maju 2003 roku, a Johnny Cash pięć miesięcy później. Przed śmiercią zdążyli przeczytać kilka wstępnych wersji scenariusza. "Powiedzieli wtedy, że są w pełni usatysfakcjonowani swoimi ekranowymi wizerunkami" - mówiła Cathy Konrad.

W filmie wcielili się w nich Joaquin Phoenix i Reese Witherspoon, oboje nagrodzeni za te role Złotymi Globami, a Witherspoon dodatkowo BAFTĄ i Oscarem. Specjalnie na potrzeby filmu aktorzy przez pół roku pobierali lekcje śpiewu i gry na instrumentach, a na ścieżce dźwiękowej wszystkie partie wokalne wykonali osobiście. Joaquin Phoenix, brat zmarłego przedwcześnie Rivera ("Moje własne Idaho"), zwrócił na siebie uwagę m.in. nominowaną do Oscara rolą Kommodusa w "Gladiatorze", nominowaną do British Independent Film Award przewrotną kreacją w czarnej komedii "Buffalo Soldiers" czy rolami w "Hotelu Ruanda" i "Zatrutym piórze". Witherspoon rolą June przełamała swój wizerunek z "Legalnej blondynki" i udowodniła, że świetnie radzi sobie nie tylko w komediach. June w jej interpretacji krytycy uznali najciekawszą postacią filmu: nie tak utalentowana jak jej umuzykalnione siostry, na scenie nadrabiała inteligencją i poczuciem humoru, a jednocześnie w zwariowanym świecie show biznesu umiała zachować własne wartości.

Na planie aktorom towarzyszyło wielu muzyków, którzy w filmie obsadzeni zostali w rolach swoich kolegów po fachu. Nieokrzesanego Elvisa Presleya z wdziękiem zagrał DJ i od niedawna aktor Tyler Hilton, w słynącego z ekscesów Jerry'ego Lee Lewisa, zwanego "Zabójcą", wcielił się muzyk country z Teksasu Waylon Payne, który osobiście poznał Casha, a legendę country Waylona Jenningsa zagrał jego syn, początkujący muzyk Shooter Jennings. W roli ukochanej matki Johnny'ego wystąpiła natomiast artystka country Shelby Lynne.


ALE KINO+ POLECA

11.55
NIEDZIELA27 września
Rodzina Savage
Rodzina Savage

Dobiegające czterdziestki rodzeństwo, Jon i Wendy, niechętnie wraca myślami do…

14.00
NIEDZIELA27 września
Niebiańskie dni
Niebiańskie dni

Bill zabija mężczyznę w bójce. Musi uciekać. Zabiera w podróż młodszą siostrę oraz…

15.45
NIEDZIELA27 września
Wielkie nadzieje
Wielkie nadzieje

Utalentowany Finnegan Bell porzuca malarstwo i postanawia zapomnieć o młodzieńczej…SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...