Ale kino+
alekino+
Film. SPEC

SPEC

The Ref
komedia, USA, 1994, 93 min.
reżyseria: Ted Demme
obsada: Denis Leary, Judy Davis, Kevin Spacey, Robert J. Steinmiller Jr.
Premiera w Ale kino+: 19.12.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu

Komedia obyczajowa z pechowym porywaczem w roli głównej. Bohater to niefortunny włamywacz, który bierze na zakładników wyjątkowo nieznośne małżeństwo - brawurowo odtwarzane przez Kevina Spacey'a i Judy Davis.

Gus (komik Denis Leary) trudni się okradaniem zamożnych domów. W Boże Narodzenie włamywacz usiłuje obrobić okazałą rezydencję w Connecticut. Chroniący dom system alarmowy działa jednak bez zarzutu. Na miejscu zjawia się policja. Aby wymknąć się pogoni, Gus bierze na zakładników przypadkowe małżeństwo i zamierza przeczekać obławę w domu porwanych. W ten sposób włamywacz wpada z deszczu pod rynnę. Zakładnicy Gusa to Lloyd (Kevin Spacey) i Caroline (Judy Davis) Chasseur - stare i okropnie skłócone małżeństwo, które nigdy nie przestaje się sprzeczać. Porywacz usiłuje terroryzować nieznośną parę pistoletem, ale jest wobec zapiekłej złości małżonków praktycznie bezsilny i zaczyna się na poważnie zastanawiać, czy nie lepiej było jednak oddać się w ręce policji. Tymczasem aby przetrwać w towarzystwie państwa Chasseurów, Gus, chcąc nie chcąc, musi przyjąć rolę sędziego i rozjemcy małżeńskich sporów. Sytuacja komplikuje się dodatkowo, kiedy do domu porwanych zaczyna zjeżdżać się zaproszona na święta rodzina: najpierw syn gospodarzy, który okazuje się zaskakująco cynicznym młodocianym szantażystą, a w ślad za nim rodzice Lloyda i Caroline, których obecność tylko podgrzewa temperaturę kłótni.

Bezpretensjonalna komedia TEDA DEMME'A (bratanka słynnego reżysera Johnathana) opiera się przede wszystkim na doskonałych dialogach. Nieszczęsny włamywacz jest uzbrojony, ale to właśnie on znajdzie się na linii ognia niekończących się kłótni swoich nieprawdopodobnie gadatliwych i zaciekłych zakładników. Kevin Spacey i Judy Davis doskonale sprawdzają się w rolach swarliwej, zgorzkniałej pary. To właśnie dzięki ich inteligentnym, cierpkim kreacjom w farsowej fabule można dostrzec drugie dno; "Spec" w komediowej konwencji dotyka chwilami jak najbardziej poważnego problemu - rodziny, która zmieniła się w piekło i pole permanentnej bitwy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...