Ale kino+
alekino+
Film. SPEKULANT

SPEKULANT

Rogue Trader
thriller, Wlk. Brytania, 1999, 101 min.
reżyseria: James Dearden
obsada: Anna Friel, Betsy Brantley, Ewan McGregor, Yves Beneyton
Premiera w Ale kino+: 20.01.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 35 miejsce w rankingu

Chorobliwe ambicje jednego człowieka doprowadzają do bankructwa najstarszego angielskiego banku - w roli głównej Ewan McGregor.

Nick Leeson (Ewan McGregor) jest pracownikiem najstarszego i najbardziej prestiżowego brytyjskiego banku Barings Bank. Mężczyzna ma wielkie ambicje i za wszelką cenę chce stać się kimś więcej, niż zwykłym bankowym urzędnikiem. Kiedy jego firma proponuje mu mało atrakcyjną misję w Dżakarcie, której nikt inny nie chce przyjąć, Nick traktuje to jako swoją wielką szansę. W stolicy Indonezji bankowiec radzi sobie znakomicie, a nawet poznaje tam swoją przyszłą żonę Lisę (Anna Friel), z którą później przenosi się do Singapuru, gdzie również ma pracować z ramienia swojego banku. Tym razem jednak Nick ma już więcej odwagi w podejmowaniu samodzielnych, niekonsultowanych z bankiem decyzji. Pierwszy rok w Chinach jest dla Nicka bardzo korzystny, choć nie wszystkie jego posunięcia są zgodne z prawem. Kolejne lata przynoszą jednak coraz większe straty, które Nick próbuje desperacko ukrywać przed zwierzchnikami, wciąż mając nadzieję, że wkrótce nadejdzie pasmo zysków. Te jednak omijają Nicka szerokim łukiem, podczas gdy on coraz bardziej igra z losem, stawiając na szali wszystko co ma, a nawet to, co nie jest jego własnością. Kiedy jego żona roni ciążę, załamany Nick, aby uratować swoje dobre imię, ślepo rzuca się w wir potężnych finansowych transakcji. Ponosi jednak klęskę, a wskutek jego działań i ku zdumieniu całego świata słynny Barings Bank ogłasza bankructwo.

Nieprawdopodobna historia opowiedziana w filmie "Spekulant" wydarzyła się naprawdę, a jej bohater Nick Leeson po swoich finansowych ekscesach trafił nawet na pięć lat do więzienia. Tam też napisał swoją autobiografię, która stała się podstawą scenariusza filmu JAMESA DEARDENA. Co ciekawe, to właśnie honorarium za prawa autorskie pomogły Leesonowi spłacić adwokatów, którzy walczyli o skrócenie jego kary. Leeson, syn angielskiego tynkarza, przez swoją działalność na rynku instrumentów pochodnych poniósł straty opiewające w sumie na 827 milionów funtów, co dwukrotnie przekroczyło kapitał Barings Banku. Po ujawnieniu sytuacji Leeson próbował ucieczki, ale nie uniknął więzienia. Wyszedł na wolność głównie z powodu stwierdzonego u niego raka okrężnicy. Mimo złych prognoz lekarzy pokonał chorobę. Po sukcesie filmu Deardena znów zaczął się liczyć na rynku finansowym. Jako gość honorowy odwiedził wiele sympozjów naukowych, a w 2005 roku został dyrektorem handlowym i - kilka miesięcy później - dyrektorem naczelnym klubu piłkarskiego Galway United.

W filmie Deardena w Nicka Leesona wcielił się Ewan McGregor, ceniony już wówczas m.in. za role w "The Pillow Book" i "Gwiezdne wojny - Epizod I: Mroczne widmo". Na planie partnerowała mu Anna Friel, znana z film "Gol!".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...