Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SPOTKANIE ZE SZPIEGIEM

SPOTKANIE ZE SZPIEGIEM


film sensacyjny, Polska, 1964, 105 min.
reżyseria: Jan Batory
obsada: Beata Tyszkiewicz, Ignacy Machowski, Katarzyna Łaniewska, Stanisław Mikulski, Zbigniew Zapasiewicz
Premiera w Ale kino+: 16.01.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 25 miejsce w rankingu
1
2

Agent obcego wywiadu w poszukiwaniu polskich baz rakietowych. Jeden z bardziej udanych przykładów polskiego kina szpiegowskiego lat 60.

Agent Bernard (Ignacy Machowski) ląduje na wybrzeżu koszalińskim. Ma do spełnienia ważną misję: musi zdobyć informacje na temat baz rakietowych i pozostać całkowicie niezauważony. Dlatego jedyny człowiek, który jest przypadkowym świadkiem jego przybycia do Polski za spotkanie ze szpiegiem płaci życiem. Bernard rusza do Warszawy, gdzie spotyka się z ludźmi pracującymi - tak jak on - dla obcego wywiadu: kierowcą Zygmuntem (Jerzy Walczak) oraz Marią (Beata Tyszkiewicz). Mimo bardzo skomplikowanego systemu porozumiewania się z centralą na zachodzie Bernard i jego współpracownicy zostają namierzeni przez służby bezpieczeństwa. Kiedy agent orientuje się, że jest śledzony, próbuje ucieczki. Służby nie dają jednak za wygraną. Pościg zamienia się w wyścig o życie, podczas którego straty poniosą obie strony.

Czarno-biały, zrealizowany w formie paradokumentu film JANA BATOREGO to jedna z najbardziej udanych prób kina szpiegowskiego w latach 60. Batory, nagradzany m.in. w Teheranie, Gijon i San Sebastian, nie tylko w "Spotkaniu ze szpiegiem" próbował na polski grunt przeszczepiać trendy kina europejskiego, a nawet amerykańskiego. O jego "Dancingu w kwaterze Hitlera" nie bez powodu Aleksander Jackiewicz pisał: "nareszcie polski film nowoczesny". Twórca uwielbianego przez Polaków serialu "Karino" swój szpiegowski film zrealizował na podstawie scenariusza Anatola Leszczyńskiego, autora powieści "Spotkanie ze szpiegiem", który ukrył się pod pseudonimem Jan Litan. W głównych rolach wystąpili natomiast nieżyjący już Ignacy Machowski, Jerzy Walczak, zmarły tragicznie w wypadku samochodowym oraz Beata Tyszkiewicz, wówczas - po rolach w "Skapanych w słońcu", "Dziś w nocy umrze miasto", a zwłaszcza w "Rękopisie znalezionym w Saragossie" - uważana za wielką aktorską nadzieję polskiego kina.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...