Ale kino+
alekino+
Film. SPÓŹNIENI PRZECHODNIE

SPÓŹNIENI PRZECHODNIE

4.33
343
13 głosy | 347 miejsce w rankingu

Pięć epizodów z życia ludzi, którzy minęli się ze swoim czasem, nie wykorzystali szansy na szczęście, a teraz tkwią bezradni w poczekalni życia. Aktorskie znakomitości na ekranie i za kamerą, m.in. Gustaw Holoubek, Kalina Jędrusik, Bogumił Kobiela i inni.

Ekranizacja kilku opowiadań Stanisława Dygata, które posłużyły jako tematy do nowel filmowych wyreżyserowanych przez JANA RYBKOWSKIEGO, ANDRZEJA ŁAPICKIEGO, ADAMA HANUSZKIEWICZA, GUSTAWA HOLOUBKA i JERZEGO ANTCZAKA. Ich wspólnym tematem jest niemożność rozwiązania przez ludzi z różnych środowisk problemów, które niesie ze sobą życie. Edward (Gustaw Holoubek) z "Czas przybliża, czas oddala" poszukując dawnej, nieodwzajemnionej miłości, Anny (Kalina Jędrusik), odkrywa, że w nim z kolei kochała się sekretnie siostra Anny, Zofia (Maria Wachowiak). Ala (Beata Tyszkiewicz) z "Kręgu istnienia" z powodu oczekiwań rodziców rezygnuje z miłości do poznanego na lodowisku chłopaka i wychodzi za mąż z bogatego Wacka (Bogumił Kobiela). Polak (Adam Hanuszkiewicz) z "Paryż 1945" przypadkowym romansem próbuje wypełnić skrywaną potrzebę miłości. Tytułowy bohater "Starego profesora" z kolei bierze za swojego ucznia jego przyjaciela, który odwiedza go, aby przekazać ostatnie słowa tamtego - zmarłego w obozie. Zaniedbywana przez męża, sfrustrowana nauczycielka (Alina Janowska) z noweli o tym samym tytule, na planie filmowym odkrywa w sobie kobiecość i wdzięk. Ludzi tych łączy w zamyśle Dygata pogoń za szczęściem, którego w świecie tak naprawdę nie ma. Są tylko chwilowe uniesienia i momenty złudnej nadziei, której bohaterowie nie potrafili wykorzystać i wciąż rozpaczliwie próbują do niej powrócić. Raz wyrwani ze swojego czasu - przez nieszczęście, wojnę, zrządzenie losu, podłość innych - nie mogą już powrócić na swoje miejsce. Wciąż spóźniają się na właściwe pociągi, zostają samotni w poczekalni życia.

Składający się z pięciu nowel projekt "Spóźnieni przechodnie" to zręczny melanż liryzmu, goryczy, groteski i nostalgii, doprawiony znakomitym aktorstwem - przez ekran przewijają się właściwie wszystkie znakomitości ówczesnego kina. Znakomity scenariusz jest dziełem samego Stanisława Dygata. Cztery z nowel pochodzą z wydanego przez niego w 1949 roku tomu "Pola Elizejskie", piątą - "Nauczycielkę" - autor dopisał specjalnie na potrzeby filmu. Co ciekawe Jan Rybkowski, opiekun artystyczny całego przedsięwzięcia i autor filmowej "Nauczycielki", reżyserię pozostałych części powierzył aktorom. W jednej z nowel zagrała też Kalina Jędrusik, femme fatale polskiego kina, która wówczas, od ośmiu już lat, była żoną Dygata.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...