Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. SPRAWA KRAMERÓW

SPRAWA KRAMERÓW

Kramer vs. Kramer
dramat obyczajowy, USA, 1979, 101 min.
reżyseria: Robert Benton
obsada: Dustin Hoffman, Jane Alexander, Justin Henry, Meryl Streep
Premiera w Ale kino+: 6.09.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 28 miejsce w rankingu

Nagrodzona pięcioma Oscarami "Sprawa Kramerów" była jednym z największych hitów kinowych końca lat 70. i do dziś pozostaje niedościgłym wzorem hollywoodzkiego dramatu rodzinnego. "Sprawa" to opowieść o rozpadzie pewnego małżeństwa, ale także o odnalezionej miłości ojca i syna.

Bohatera filmu, Teda Kramera (genialny Dustin Hoffman), poznajemy jako mężczyznę całkowicie pochłoniętego sobą i własną karierą. Jego żona Joanna (Meryl Streep) nie zamierza dłużej tego znosić i pewnego dnia zostawia Teda razem z sześcioletnim synem Billy'm (Justin Henry). Chłopiec ledwo zna swojego tatę-pracoholika, a Ted oczywiście nie ma pojęcia o wychowywaniu dzieci. Skazani na siebie ojciec i syn będą musieli się poznać - potem się pokochają. Pod wpływem zaistniałych okoliczności Ted zmienia zupełnie podejście do dziecka i do życia w ogóle. I właśnie w momencie, w którym ojcowsko-synowski układ zdaje się funkcjonować idealnie, Joanna oświadcza, że chce zabrać Billy'ego do siebie - eks-małżonkowie zaczynają walkę o dziecko, która skończy się bolesną i dramatyczną rozprawą sądową.

Fabuła "Sprawy Kramerów" oparta jest na powieści Avery Cormana. Ta prosta, z pozoru wręcz banalna historia, w rękach ROBERTA BENTONA zmieniła się w prawdziwą perłę. Benton, wielokrotny laureat Oscarów zarówno za swoje scenariusze jak i reżyserię, słynie z subtelnego i eleganckiego stylu. W wypadku "Sprawy Kramerów" miał dodatkowo do dyspozycji parę wyjątkowo kreatywnych i zdolnych aktorów. Zarówno Meryl Streep jak i Dustin Hoffman znani są z głębokiego angażowania się w każdą rolę i absolutnej identyfikacji z granymi postaciami. Streep osobiście pisała kwestie dla swojej bohaterki. Dustin Hoffman, który wykorzystał w roli doświadczenia z własnego rozwodu, wniósł do filmu tyle pomysłów, że Robert Benton zaproponował mu współautorstwo scenariusza. Znakomitą robotę wykonał też wybitny operator Nestor Almendros. Przy kręceniu zdjęć inspirował się obrazami Piero della Francesci oraz Davida Hockney'a. Aby zwiększyć wrażenie realizmu używał niemal wyłącznie zastanego lub naturalnego oświetlenia.

Rzadko zdarza się obraz, w którym wielkie kreacje aktorskie, mądra reżyseria i wytrawne filmowe rzemiosło złożyłoby się w tak doskonałą całość jak "Sprawa Kramerów" - film, który dziś jest tak samo wzruszający i piękny, jak w momencie premiery niemal ćwierć wieku temu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...