Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz

Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz

Jack Taylor: The Priest
serial kryminalny, Irlandia/Niemcy, 2010, 89 min.
reżyseria: Stuart Orme
obsada: Iain Glen, Killian Scott, Nora Jane Noone
Premiera w Ale kino+: 24.10.2012 r.
5.00
343
20 głosy | 34 miejsce w rankingu
Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz

Za powieść "Ksiądz" irlandzki pisarz Ken Bruen był opluwany na ulicach. Poruszając kwestię nadużyć Kościoła Bruen ponownie włożył kij w mrowisko dobrego, wyspiarskiego samopoczucia. Na podstawie tej kontrowersyjnej książki postał piąty odcinek serialu "Sprawy Jacka Taylora".

W Galway, mieście, które jak magnes przyciąga zbrodnię, ofiarą okrutnego morderstwa pada wielebny Joyce; głowa duchownego zostaje oderwana od reszty ciała. Tymczasem z kolejnej, długiej i trudnej, podróży ku trzeźwości powraca ex-policjant Jack Taylor (Iain Glen). Za namową ojca Malachy'ego, Taylor zabiera się za śledztwo, odkrywając wstrząsające informacje na temat molestowania ministrantów.

Jak powiedział kiedyś Ken Bruen, seria "Sprawy Jacka Taylora" była pomyślana jako sposób na zirytowanie ludzi z urzędu promocji miasta. Rzeczywiście, Galway, które wyłania się z mrocznych fabuł kolejnych powieści irlandzkiego pisarza, nie jest miejscem odpowiednim na wakacyjną wyprawę. W kryminałach Bruena mocno wybrzmiewa także wątek krytyki Kościoła katolickiego, który po raz pierwszy tak silnie pojawił się w diabolicznym tomie "Zakonnica i Lucyfer". W wywiadzie dla "The Atlantic" pisarz przyznawał: "Kiedy, koło 2000 roku, zaczynałem pisać 'Ochronę', kler był wciąż dość 'kuloodporny'. Natomiast, gdy pisałem 'Zakonnicę i Lucyfera', wiedza o skandalach [związanych z Kościołem], stała się już powszechna. Coraz więcej okropności wychodziło na światło dzienne. Osobiście znam też pokrzywdzonych. Ale nawet teraz, nawet teraz, ciągle próbuje się ukrywać te sprawy, kłamać, utrudniać dochodzenie do prawdy, a wykazywana przy tym arogancja jest wprost przerażająca. [...] Wciąż są ludzie, którzy nie chcą uwierzyć w odrażającą prawdę, a kiedy opublikowano tom 'Ksiądz' kobiety opluwały mnie na ulicach".

Jednak nie wszyscy odsuwają od siebie świadomość przestępstw Kościoła, czego dowodem jest fakt, że powieść "Ksiądz" na podstawie, której powstała piąta część serialu "Sprawy Jacka Taylora", została nominowana do Edgar Allan Poe Awards w 2008 roku. W przeszłości tę prestiżową nagrodę otrzymali tacy mistrzowie czarnego kryminału i thrillera, jak Raymond Chandler (za "Długie pożegnanie"), czy Ira Levin (za "Dziecko Rosemary").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sprawy Jacka Taylora
Sprawy Jacka Taylora: Smutki i żale
Sprawy Jacka Taylora: Ochrona
Sprawy Jacka Taylora: Mściciele
Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...