Ale kino+
alekino+
Film. Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jack Taylor: Magdalen Martyrs
serial kryminalny, Irlandia/Niemcy, 2012, 100 min.
reżyseria: Stuart Orme
obsada: Iain Glen, Jakob Benkhofer, Muireann Bird, Neil Malik Abdullah
Premiera w Ale kino+: 5.08.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 81 miejsce w rankingu
Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego - koszmar przytułków prowadzonych przez siostry magdalenki - nie daje o sobie zapomnieć kolejnym pokoleniom. Trzeci film serii o Jacku Taylorze jest jednocześnie najmroczniejszym z dotychczas powstałych.

Córka byłej wychowanki-ofiary jednej z niesławnych pralni prowadzonych przez siostry magdalenki, zwraca się do detektywa Jacka Taylora (Iain Glen) z prośbą o odnalezienie dręczycielki matki, zakonnicy znanej pod pseudonimem Lucyfer. Śledztwo dopiero rusza z miejsca, tymczasem akta, które mogłyby ujawnić tożsamość sadystycznej zakonnicy, w tajemniczy sposób giną, a detektyw otrzymuje ostrzeżenie od Billa Cassella (Liam Carney).

Jak przyznaje Ken Bruen, autor serii o śledztwach prowadzonych przez irlandzkiego detektywa: "Jack Taylor od zawsze był pomyślany jako społeczny komentarz do nowej, bogatej Irlandii i jako sposób, by wkurzyć ludzi z biura promocji turystycznej. Udało mi się przynajmniej z tym drugim". Faktycznie, Bruen jątrzy i z premedytacją rozdrapuje irlandzkie rany. Jedną z nich jest dziedzictwo nadużyć Kościoła katolickiego, między innymi sprawa pralni prowadzonych przez siostry magdalenki. W rzeczywistości były to obozy pracy przymusowej i wiele "wychowanek" pobyt w nich przypłaciło życiem. Doniesienia o gigantycznej skali przestępstw Kościoła - także seksualnych -wstrząsnęły opinią publiczną, która domagała się przeprowadzenia śledztw. Odpowiedź na te żądania przyszła zarówno ze strony świeckiej, jak i strony duchowieństwa. W 2009 roku Komisja Rządowo - Kościelna opublikowała wyniki swojego śledztwa (tzw. Raport Ryana), a kilka miesięcy później arcybiskup Dublina Diarmuid Martin zaprezentował tzw. Raport Murphy'ego, przeprosił ofiary księży-pedofilów i wezwał Kościół do wyznania grzechów.

Na filmowej arenie temat kościelnych nadużyć w Irlandii wybrzmiał głośno w 2002 roku, gdy Peter Mullan pokazał na festiwalu w Wenecji "Siostry Magdalenki". Film został uhonorowany Złotym Lwem i rozpoczął dyskusję na temat odpowiedzialności Kościoła. Jedną z głównych ról w tamtym filmie zagrała Nora-Jane Noone. Aktorka wciela się także w rolę Kate, informatorki detektywa w serialu "Sprawy Jacka Taylora".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sprawy Jacka Taylora
Sprawy Jacka Taylora: Smutki i żale
Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz
Sprawy Jacka Taylora: Ochrona
Sprawy Jacka Taylora: Mściciele
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...