Ale kino+
alekino+
Film. Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jack Taylor: Magdalen Martyrs
serial kryminalny, Irlandia/Niemcy, 2012, 100 min.
reżyseria: Stuart Orme
obsada: Iain Glen, Jakob Benkhofer, Muireann Bird, Neil Malik Abdullah
Premiera w Ale kino+: 5.08.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 81 miejsce w rankingu
Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych epizodów w historii Kościoła katolickiego - koszmar przytułków prowadzonych przez siostry magdalenki - nie daje o sobie zapomnieć kolejnym pokoleniom. Trzeci film serii o Jacku Taylorze jest jednocześnie najmroczniejszym z dotychczas powstałych.

Córka byłej wychowanki-ofiary jednej z niesławnych pralni prowadzonych przez siostry magdalenki, zwraca się do detektywa Jacka Taylora (Iain Glen) z prośbą o odnalezienie dręczycielki matki, zakonnicy znanej pod pseudonimem Lucyfer. Śledztwo dopiero rusza z miejsca, tymczasem akta, które mogłyby ujawnić tożsamość sadystycznej zakonnicy, w tajemniczy sposób giną, a detektyw otrzymuje ostrzeżenie od Billa Cassella (Liam Carney).

Jak przyznaje Ken Bruen, autor serii o śledztwach prowadzonych przez irlandzkiego detektywa: "Jack Taylor od zawsze był pomyślany jako społeczny komentarz do nowej, bogatej Irlandii i jako sposób, by wkurzyć ludzi z biura promocji turystycznej. Udało mi się przynajmniej z tym drugim". Faktycznie, Bruen jątrzy i z premedytacją rozdrapuje irlandzkie rany. Jedną z nich jest dziedzictwo nadużyć Kościoła katolickiego, między innymi sprawa pralni prowadzonych przez siostry magdalenki. W rzeczywistości były to obozy pracy przymusowej i wiele "wychowanek" pobyt w nich przypłaciło życiem. Doniesienia o gigantycznej skali przestępstw Kościoła - także seksualnych -wstrząsnęły opinią publiczną, która domagała się przeprowadzenia śledztw. Odpowiedź na te żądania przyszła zarówno ze strony świeckiej, jak i strony duchowieństwa. W 2009 roku Komisja Rządowo - Kościelna opublikowała wyniki swojego śledztwa (tzw. Raport Ryana), a kilka miesięcy później arcybiskup Dublina Diarmuid Martin zaprezentował tzw. Raport Murphy'ego, przeprosił ofiary księży-pedofilów i wezwał Kościół do wyznania grzechów.

Na filmowej arenie temat kościelnych nadużyć w Irlandii wybrzmiał głośno w 2002 roku, gdy Peter Mullan pokazał na festiwalu w Wenecji "Siostry Magdalenki". Film został uhonorowany Złotym Lwem i rozpoczął dyskusję na temat odpowiedzialności Kościoła. Jedną z głównych ról w tamtym filmie zagrała Nora-Jane Noone. Aktorka wciela się także w rolę Kate, informatorki detektywa w serialu "Sprawy Jacka Taylora".


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sprawy Jacka Taylora
Sprawy Jacka Taylora: Smutki i żale
Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz
Sprawy Jacka Taylora: Ochrona
Sprawy Jacka Taylora: Mściciele
SERIALE

Stieg Larsson: Mężczyzna, który igrał z ogniem

Film dokumentalny o pisarzu trylogii Millenium Stiega Larssona i jego...


Piknik pod Wiszącą Skałą

"Piknik pod Wiszącą Skałą" to ekranizacja powieści z lat 60. XIX wieku autorstwa...


Vitello

Mały Vitello wychowywany jest przez mamę, która nic mu nie mówi o nieobecnym...


Co kryje prawda

Serial powstały z inicjatywy Leifa GW Perssona, najbardziej rozpoznawalnego...