Ale kino+
alekino+
Film. Sprawy Jacka Taylora

Sprawy Jacka Taylora

Jack Taylor
serial kryminalny, Irlandia/Niemcy, 2011, 90 min.
reżyseria: Stuart Orme
obsada: Eamonn Draper, Iain Glen, Paraic Breathnach, Tara Breathnach
Premiera w Ale kino+: 22.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu
Sprawy Jacka Taylora

W lipcu i sierpniu ale kino+ zaprasza na polską premierę kolejnego serialu kryminalnego. Tym razem stacja odkryje przed widzami mroczne zagadki irlandzkiego miasta Galway w pięcioodcinkowej produkcji "Sprawy Jacka Taylora", opartej na bestsellerowych kryminałach Kena Bruena.

Tytułowy bohater serii Jack Taylor (Iain Glen) w przeszłości zasilał szeregi irlandzkiej policji Garda Síochána, z której został zwolniony. Po długiej nieobecności w dręczonym przez przestępczość Galway powraca jako prywatny detektyw - wyjątkowy, bo pod wizerunkiem twardziela skrywa erudycję, dogłębną znajomość literatury oraz ironiczne poczucie humoru. Zbrodnia szybko upomina się o jego uwagę - wkrótce Jack Taylor angażuje się m.in. w śledztwo w sprawie zaginionej dziewczyny, brutalnego morderstwa młodego mężczyzny oraz w dochodzenie w jednej z niesławnych pralni prowadzonych przez siostry magdalenki.

Jack Taylor to bohater cyklu powieści Kena Bruena, jednego z czołowych irlandzkich autorów kryminałów - gatunku, który w kraju świętego Patryka jest stosunkowo nowy. Recenzenci i pisarze przyznają, że póki trwał konflikt w Irlandii Północnej, był on naturalnym źródłem inspiracji. Powstawały wówczas głównie thrillery mocno osadzone w kontekście politycznym. Wysyp powieści kryminalnych nastąpił wraz z zakończeniem konfliktu na linii Dublin - Belfast. Pisarze średniego i młodszego pokolenia sięgnęli do otaczającej ich rzeczywistości, którą nieustannie wstrząsały: korupcja, skandale w Kościele katolickim, czy ujawnianie nadużyć wobec wychowanków prowadzonych przez zakony szkół i domów dziecka.

Jak przyznaje Ken Bruen: "Jack Taylor od zawsze był pomyślany jako społeczny komentarz do nowej, bogatej Irlandii i jako sposób, by wkurzyć ludzi z biura promocji turystycznej". Bruen jątrzy i z premedytacją rozdrapuje irlandzkie rany. Jedną z nich jest dziedzictwo nadużyć Kościoła katolickiego - między innymi sprawa pralni prowadzonych przez siostry magdalenki. Tematyka ta pojawi się w jednym z odcinków.

W serialu w rolę balansującego na granicy prawa detektywa wcielił się szkocki aktor Iain Glen. Debiutował w nominowanym do 5 Oscarów® filmie Michaela Apteda "Goryle we mgle". Wystąpił zarówno w produkcjach amerykańskich ("Tomb Raider", "Królestwo niebieskie") jak i europejskich ("Piękne istoty"). Ostatnio zaś znane są jego kreacje z seriali telewizyjnych "Downtown Abbey" i "Gra o tron".

Osobnym bohaterem serii jest miasto Galway, które za sprawą prozy Kena Bruena stało się centrum irlandzkiego kryminału. Dzięki serii o Jacku Taylorze miasto odwiedzają fani prozy Bruena, a dla chętnych organizowane są nawet wyprawy śladami prywatnego detektywa.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sprawy Jacka Taylora: Smutki i żale
Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz
Sprawy Jacka Taylora: Ochrona
Sprawy Jacka Taylora: Mściciele
Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer
SERIALE

Alex. Brudny glina 2

Świat Alexa się całkowicie rozpadł. Zapłacił wysoką cenę za uratowanie syna przed mafią, opuściła go żona oraz siedzi w więzieniu za zabicie policjanta. Jak potoczą się dalsze losy byłego policjanta? Przetrwanie w więzieniu o zaostrzonym rygorze nie jest łatwym zadaniem. Zwłaszcza jeśli wszyscy wiedzą, że w poprzednim życiu byłeś gliną...


Purpurowe rzeki

Serial na podstawie bestsellerowej powieści Jeana-Christophe Grangé, który brał czynny udział w tworzeniu ekranizacji. Wciągający thriller przedstawiający makabryczny świat pełen straszliwych zbrodni i wstrząsających rytuałów. Detektyw Pierre Niémans i jego nowa partnerka Camille Delauney prowadzą śledztwo w sprawie dziwnych zbrodni...