Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Sprawy Jacka Taylora

Sprawy Jacka Taylora

Jack Taylor
serial kryminalny, Irlandia/Niemcy, 2011, 90 min.
reżyseria: Stuart Orme
obsada: Eamonn Draper, Iain Glen, Paraic Breathnach, Tara Breathnach
Premiera w Ale kino+: 22.07.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu
Sprawy Jacka Taylora

W lipcu i sierpniu ale kino+ zaprasza na polską premierę kolejnego serialu kryminalnego. Tym razem stacja odkryje przed widzami mroczne zagadki irlandzkiego miasta Galway w pięcioodcinkowej produkcji "Sprawy Jacka Taylora", opartej na bestsellerowych kryminałach Kena Bruena.

Tytułowy bohater serii Jack Taylor (Iain Glen) w przeszłości zasilał szeregi irlandzkiej policji Garda Síochána, z której został zwolniony. Po długiej nieobecności w dręczonym przez przestępczość Galway powraca jako prywatny detektyw - wyjątkowy, bo pod wizerunkiem twardziela skrywa erudycję, dogłębną znajomość literatury oraz ironiczne poczucie humoru. Zbrodnia szybko upomina się o jego uwagę - wkrótce Jack Taylor angażuje się m.in. w śledztwo w sprawie zaginionej dziewczyny, brutalnego morderstwa młodego mężczyzny oraz w dochodzenie w jednej z niesławnych pralni prowadzonych przez siostry magdalenki.

Jack Taylor to bohater cyklu powieści Kena Bruena, jednego z czołowych irlandzkich autorów kryminałów - gatunku, który w kraju świętego Patryka jest stosunkowo nowy. Recenzenci i pisarze przyznają, że póki trwał konflikt w Irlandii Północnej, był on naturalnym źródłem inspiracji. Powstawały wówczas głównie thrillery mocno osadzone w kontekście politycznym. Wysyp powieści kryminalnych nastąpił wraz z zakończeniem konfliktu na linii Dublin - Belfast. Pisarze średniego i młodszego pokolenia sięgnęli do otaczającej ich rzeczywistości, którą nieustannie wstrząsały: korupcja, skandale w Kościele katolickim, czy ujawnianie nadużyć wobec wychowanków prowadzonych przez zakony szkół i domów dziecka.

Jak przyznaje Ken Bruen: "Jack Taylor od zawsze był pomyślany jako społeczny komentarz do nowej, bogatej Irlandii i jako sposób, by wkurzyć ludzi z biura promocji turystycznej". Bruen jątrzy i z premedytacją rozdrapuje irlandzkie rany. Jedną z nich jest dziedzictwo nadużyć Kościoła katolickiego - między innymi sprawa pralni prowadzonych przez siostry magdalenki. Tematyka ta pojawi się w jednym z odcinków.

W serialu w rolę balansującego na granicy prawa detektywa wcielił się szkocki aktor Iain Glen. Debiutował w nominowanym do 5 Oscarów® filmie Michaela Apteda "Goryle we mgle". Wystąpił zarówno w produkcjach amerykańskich ("Tomb Raider", "Królestwo niebieskie") jak i europejskich ("Piękne istoty"). Ostatnio zaś znane są jego kreacje z seriali telewizyjnych "Downtown Abbey" i "Gra o tron".

Osobnym bohaterem serii jest miasto Galway, które za sprawą prozy Kena Bruena stało się centrum irlandzkiego kryminału. Dzięki serii o Jacku Taylorze miasto odwiedzają fani prozy Bruena, a dla chętnych organizowane są nawet wyprawy śladami prywatnego detektywa.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

ODCINKI

Sprawy Jacka Taylora: Smutki i żale
Sprawy Jacka Taylora: Ksiądz
Sprawy Jacka Taylora: Ochrona
Sprawy Jacka Taylora: Mściciele
Sprawy Jacka Taylora: Zakonnica i Lucyfer
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...