Ale kino+
alekino+
Film. STALKER

STALKER

Stalker
dramat obyczajowy, ZSSR, 1979, 155 min.
reżyseria: Andriej Tarkowski
obsada: Aleksandr Kajdanowski, Alisa Frejndlikh, Anatolij Sołonicyn, Nikolaj Grinko
Premiera w Ale kino+: 22.10.2003 r.
5.00
343
5 głosy | 69 miejsce w rankingu

Akcja toczy się w nieokreślonej, bliskiej przyszłości, w nienazwanym mieście. 20 lat wcześniej w pobliżu spadł meteoryt. Miejsce katastrofy uległo skażeniu. Zostało zamknięte przez władze, otoczone drutem kolczastym oraz wojskiem i nazwane Strefą. Wstęp do niej jest surowo zakazany.

O Strefie krążą legendy. Podobno prawa fizyki, czas i przestrzeń mają w tam inną postać niż w świecie zewnętrznym. Mówi się też, że w Strefie można znaleźć przedmioty o niezwykłych właściwościach. Przede wszystkim jednak ma znajdować się w niej miejsce, w którym spełniają się najskrytsze pragnienia każdego, kto zdoła tam dotrzeć.

Bohaterem filmu Tarkowskiego jest jeden z Stalkerów (Aleksandr Kajdanowski) - ludzi, którzy zawodowo trudnią się nielegalnym przekraczaniem granicy Strefy. W Strefie nic nie jest tym, czym się wydaje; przebywanie w niej grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem, a poruszanie się tam wymaga specjalnych psychicznych predyspozycji. Stalker zostaje wynajęty przez dwóch mężczyzn: Pisarza (Anatolij Sołonicyn) i Profesora (Nikołaj Grinko). Ma ich doprowadzić do legendarnego miejsca, w którym spełniają się marzenia.

To ostatni w pełni radziecki film ANDRIEJA TARKOWSKIEGO i jego druga - po "Solaris" - podróż w świat science-fiction. "Stalker" oparty jest na popularnej swego czasu również w Polsce powieści braci Strugackich "Piknik na skraju drogi".

Podobnie jak "Solaris", "Stalker" nie ma wiele wspólnego z klasycznym science-fiction. Tarkowski, jak zwykle w swoich filmach, operuje wielkimi metaforami i skupia się na fundamentalnych dylematach egzystencjalno-filozoficznych. W jego ujęciu Strefa jest miejscem całkowicie umownym, a wyprawa trójki bohaterów jest raczej poszukiwaniem oświecenia i absolutu niż realną podróżą.

Pełen filozoficznych dyskusji i obrazów o wielkiej sile poetyckiej "Stalker" zdobył nagrodę jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Tarkowski przez całą swoją karierę borykał się z radziecką cenzurą i szykanami komunistycznych władz. Tak było i w wypadku "Stalkera" zwłaszcza, że w ponurym obrazie nienazwanego miasta z filmu, łatwo było dopatrzeć się metafory totalitarnego, policyjnego reżimu sowieckiego. Wyczerpany ciągłą walką o artystyczną wolność reżyser następny film, "Nostalgię", nakręcił już we Włoszech. Po jego ukończeniu nie wrócił do Związku Radzieckiego - resztę swojego krótkiego, przedwcześnie zakończonego przez chorobę życia Tarkowski miał spędzić na emigracji.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...