Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. STAN GRY: ODC. 6

STAN GRY: ODC. 6

State of Play - Ep. 6
serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2003, 57 min.
reżyseria: David Yates
obsada: Bill Nighy, David Morrissey, James McAvoy, John Simm, Kelly McDonald, Polly Walker
Premiera w Ale kino+: 28.03.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 389 miejsce w rankingu
STAN GRY: ODC. 6

Morderstwo, które wstrząsnęło opinią publiczną. Polityczne interesy, o których nikt nie miał prawa wiedzieć. Skandal, który nie powinien wybuchnąć. "Stan gry" - filmowe śledztwo odsłaniające mroczną stronę brytyjskiej polityki.

Głównymi bohaterami serialu są przyjaciele sprzed lat - dziennikarz Cal McCaffrey oraz parlamentarzysta Stephen Collins. Ich drogi ponownie się krzyżują, kiedy w wypadku ginie asystentka Collinsa, Sonia Baker. Jej śmierć stanie się początkiem wydarzeń, które zatrzęsą brytyjską sceną polityczną i sprawią, że media będą prześcigać się w pogoni za najbardziej sensacyjnymi newsami. Rozpoczyna się niebezpieczna rozgrywka, w której stawką jest nie tylko kariera, ale i życie. Dlatego w tym starciu wszystkie chwyty są dozwolone.

O SERIALU
Siła serialu, który podbił zachodnią publiczność, tkwi przede wszystkim w porywającym scenariuszu, zwroty akcji następują w oszałamiającym tempie, intryga jest piętrowa. Prasa zagraniczna opisywała produkcję jako uzależniający thriller polityczny ("The Observer"), wciągający od pierwszej sceny ("The Times"), powód, dla którego trzeba wieczorem zostać w domu ("Sunday Telegraph"). Każdy szczegół jest ważny w śledztwie, które widz prowadzi razem z bohaterami. Wszystkie odcinki stanowią całość, trzymając w napięciu od pierwszego do ostatniego epizodu.

Na czele obsady serialu stoi brytyjski aktor John Simm, odtwarzający rolę głównego bohatera, reportera Cala McCaffreya. W "Stanie gry" występują też niezawodny weteran kina nagrodzony za rolę BAFTĄ Bill Nighy ("To właśnie miłość", "Radio na fali", "Piraci z Karaibów") oraz James McAvoy, znany z filmów "Ostatni król Szkocji", "Pokuta", "Wanted - Ścigani". W aktorskim zespole znaleźli się również m.in. Kelly McDonald ("To nie jest kraj dla starych ludzi") i David Morrissey ("Kochanice króla").

Serial wyróżniono 14 nagrodami telewizyjnymi, w tym 3 BAFTA-mi. W 2009 roku scenariusz Paula Abbotta doczekał się realizacji kinowej w Hollywood. Akcja filmu została przeniesiona z Londynu do Waszyngtonu, w rolach głównych wystąpili Russell Crowe, Ben Affleck i Helen Mirren.

ODCINEK 6.
Główny trop afery prowadzi do agencji lobbingowej Warner-Schloss i do koncernu paliwowego U-Ex Oil, na rzecz którego pracowali lobbyści. To potężni przeciwnicy. Wiadomości o śledztwie dziennikarzy "The Herald" już do nich dotarły, na odpowiedź nie trzeba długo czekać. U-Ex Oil używa swoich wpływów. Cameron (Bill Nighy), naczelny gazety, zostaje wezwany przez zarząd, który każe wyciszyć sprawę. W powietrzu wiszą już sądowe pozwy, właściciele "The Herald" nie chcą drażnić prominentnych polityków. Dziennikarze jednak nie kapitulują. Usiłują przycisnąć George'a Fergusa (James Laurenson). Minister zachowuje zimną krew, ale jego zachowanie potwierdza podejrzenia reporterów - Fergus jest zamieszany w aferę. Dla Collinsa (David Morrissey) to kolejny cios, uważał ministra za swojego najważniejszego politycznego sojusznika. Tymczasem Cameron traci kontrolę nad redakcją, na jego miejsce zarząd przysyła tymczasową szefową Yvonne (Geraldine James). Jej zadaniem jest blokować publikację artykułu o kulisach śmierci Sonii Baker. Cameron i Cal (John Simm) mają jednak asa w rękawie. Cameron zwolnił przecież Cala, który współpracuje teraz z "The Herald" jako wolny strzelec i może pójść z sensacyjnym artykułem do dowolnej redakcji. Yvonne musi skapitulować. Wie, że ze swoją historią McCaffrey zostanie wszędzie przyjęty z otwartymi rękoma. Stephen Collins otwarcie pyta George'a Fergusa o jego zaangażowanie w sprawę Sonii Baker. Ku zdumieniu bohatera, minister nawet nie próbuje się wykręcać. Bez mrugnięcia okiem przyznaje się, że pomógł U-Ex Oil zainstalować w biurze Collinsa szpiega, którego zadaniem było informowanie koncernu o posunięciach i planach komitetu energii. Fergus tłumaczy tę operację jako posunięcie taktyczne, mające zapewnić dobre samopoczucie lobby paliwowemu - partnerowi, którego nastrojów nie można ignorować. Kiedy jednak Collins obarcza ministra odpowiedzialnością za śmierć Sonii, Fergus wpada w gniew i wyśmiewa deputowanego, twierdząc że to urojenia. Stawka w tej grze nie była aż tak wysoka. Kto więc stoi za morderstwem?

ODCINKI

STAN GRY
STAN GRY: ODC. 1
STAN GRY: ODC. 2
STAN GRY: ODC. 3
STAN GRY: ODC. 4
STAN GRY: ODC. 5
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...