Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Stan łaski

Stan łaski

State of Grace
film kryminalny, USA, 1990, 129 min.
reżyseria: Phil Joanou
obsada: Ed Harris, Gary Oldman, Robin Wright Penn, Sean Penn
Premiera w Ale kino+: 7.12.2015 r.
4.00
343
4 głosy | 65 miejsce w rankingu
Stan łaski

Krytycy porównywali "Stan łaski" do słynnych "Chłopców z ferajny" Martina Scorsese; film Phila Joanou to gwałtowna, rewelacyjnie zagrana przez plejadę gwiazd opowieść o irlandzkich gangsterach z Nowego Jorku.

Po wieloletniej nieobecności Terry Noonan (Sean Penn) powraca do okolicy, w której się wychował - dzielnicy Manhattanu zwanej Hell's Kitchen, miejsca, w którym przestępstwa są codziennością, a ulicami rządzi mafia. Terry, z pochodzenia Irlandczyk, sam należał kiedyś do gangu złożonego ze swych rodaków. Teraz ponownie spotyka się ze starymi przyjaciółmi, Jackiem Flannerym (Gary Oldman) i jego bratem Frankiem (Ed Harris), który jest szefem lokalnej irlandzkiej mafii. Bracia Flannery są drobnymi, ale brutalnymi gangsterami, którzy z niepokojem śledzą zmiany zachodzące w "ich" dzielnicy - czynsze idą w górę, policja energicznie zwalcza kryminalne podziemie, a do sąsiedztwa wprowadza się coraz więcej zamożnych yuppies. Terry zaczyna działalność w bandzie; nikt nie domyśla się, że w rzeczywistości jest policyjnym agentem, którego zadanie polega na rozpracowaniu gangu. Nie jest to jednak proste; bohater waha się pomiędzy służbą prawu, a lojalnością wobec starych przyjaciół oraz miłością do siostry Jackiego i Frankiego, pięknej Kathleen (Robin Wright Penn), którą kiedyś łączyło z Terrym gorące uczucie.

W niewielu filmach sensacyjnych udało się zgromadzić tak olśniewającą obsadę jak w "Stanie łaski". W obrazie PHILA JOANOU, filmowca znanego ze współpracy z irlandzką grupą U2, występują obok siebie Ed Harris, Brytyjczyk Gary Oldman, Sean Penn i John Turturro - i każdy z tych charyzmatycznych, charakterystycznych aktorów tworzy kreację, która sama w sobie mogłaby służyć za siłę napędową przyzwoitego filmu kryminalnego. Ilustrowany muzyką niezawodnego Ennio Morricone, brutalny, ale nie pozbawiony sentymentalnych akcentów film został przyćmiony przez wyprodukowanych w tym samym roku "Chłopców z ferajny". Z perspektywy czasu "Stan łaski" jawi się jako jeden z najciekawszych filmów gangsterskich początku lat 90.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...