Ale kino+
alekino+
Film. STAN POSIADANIA

STAN POSIADANIA


film psychologiczny, Polska, 1989, 102 min.
reżyseria: Krzysztof Zanussi
obsada: Andrzej Łapicki, Artur Żmijewski, Krystyna Janda, Maja Komorowska
Premiera w Ale kino+: 19.06.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 527 miejsce w rankingu
1
2

Ona: cierpiąca na neurozę i depresję była cenzorka i on: młodszy, mniej skażony systemem i pełen wiary. Krzysztof Znaussi, na tle rozmyślań o miłosierdziu i odkupieniu kreśli smutny romans z Krystyną Jandą i Arturem Żmijewskim w rolach głównych.

Tomek (Artur Żmijewski) i znacznie od niego starsza Julia (Krystyna Janda) poznają się w poczekalni przychodni lekarskiej. Julia jest po operacji i panicznie boi się, ze nikt po nią nie przyjdzie. Przełamując jej opór i złośliwości Tomek oferuje jej pomoc. W ten sposób dowiaduje się, że kobieta jest samotna, niedawno straciła pracę, a za chwilę straci również wynajmowane mieszkanie. Nie mając innego wyjścia Julia - pozostawiona bez dachu nad głową - zgadza się spędzić noc w domu Tomka. Tam poznaje jego matkę Zofię (Maja Komorowska), dobrą, wrażliwą i błyskotliwą kobietę. W tajemnicy przed Tomkiem zdradza jej, że pracowała jako cenzorka prasy. Zofię martwi nerwowość Julii, jej skłonność do kłamstwa i depresji, nie umie zrozumieć jej przeszłych wyborów. Tomka niezmiennie fascynuje starsza, doświadczona i piękna kobieta. Wkrótce zostają kochankami, a Tomek - nakłoniony przez matkę - wyjeżdża do pracy do Niemiec, aby zarobić na mieszkanie dla nich. Opuszczona Julia popada w stany neurotyczne i lekomanię.

Wyróżniający się znakomitą muzyką Wojciecha Kilara i intrygującymi zdjęciami Stanisława Idziaka "Stan posiadania" sam reżyser, KRZYSTOF ZANUSSI, nazwał żartobliwie filmem "niemal katechetycznym". Poruszył w nim temat zarówno wtedy, jak i dziś drażliwy: jak współżyć z ludźmi, którzy za czasów władzy ludowej znajdowali się po innej stronie barykady. Pytał również o to, czy za okazywanym miłosierdziem nie kryje się pycha i ile warte są nasze przekonania bez konfrontacji z rzeczywistością. Skromny, zrealizowany przez siedmioosobową ekipę i często improwizowany obraz zdobył wielkie uznanie na wielu festiwalach. W Strasburgu nagrodziło go jury, w Moskwie odebrał nagrodę jury ekumenicznego, a w Viareggio Artur Żmijewski otrzymał Platinium Award dla najlepszego aktora.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...