Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Stan wewnętrzny

Stan wewnętrzny


film psychologiczny, Polska, 1983, 85 min.
reżyseria: Krzysztof Tchórzewski
obsada: Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jan Englert, Janusz Gajos, Krystyna Janda
Premiera w Ale kino+: 15.06.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 502 miejsce w rankingu
Stan wewnętrzny

Psychologiczny portret znanej żeglarki, która w obliczu wybuchu stanu wojennego decyduje się przerwać samotny rejs dookoła świata. W roli głównej Krystyna Janda.

W grudniu 1981 roku Ewa Jaskólska (Krystyna Janda), po uroczystym pożegnalnym przyjęciu w Stoczni Gdańskiej, wypływa jachtem w rejs dookoła świata. Jej najbliżsi przyjaciele - zakochany w niej Kuba (Janusz Gajos), dziennikarz telewizyjny Maciek (Marian Opania) i były mąż Jerzy (Jan Englert) - utrzymują z nią stały kontakt radiowy. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego łączność zostaje jednak przerwana. Zaczynają docierać wieści o zakończeniu rejsu, a nawet o znalezieniu wraku jachtu. Zdenerwowanemu Kubie w końcu udaje się uzyskać zezwolenie na nawiązanie kontaktu z Ewą. Rozmowa jest kontrolowana i nagrywana, Ewa zadaje mnóstwo pytań o przyjaciół, o sytuację w kraju. Postanawia zawrócić.

Debiut fabularny KRZYSZTOFA TCHÓRZEWSKIEGO wpisuje się w nurt Kina Moralnego Niepokoju. Tłem dla dramatu znanej żeglarki Ewy Jaskólskiej jest wybuch stanu wojennego dodatkowo komplikujący niełatwe życiowe wybory. Film został zrealizowany w Zespole "X" w 1983 roku i był przeznaczony dla telewizji. Jednak władze nie zezwoliły na kolaudację i skierowały go na półkę. Po rozwiązaniu zespołu Wajdy film przejął Zespół "Tor", który doprowadził do premiery w sierpniu 1989. W tym samym roku "Stan wewnętrzny" otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdyni, a także Srebrne Grono podczas Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie.

W rolę Ewy Jaskólskiej wcieliła się Krystyna Janda, która ma na swoim koncie już kilkaset ról filmowych i teatralnych. Na dużym ekranie zadebiutowała rolą Agnieszki w 1976 roku w "Człowieku z marmuru" Andrzeja Wajdy. Aktorka otrzymała w swojej karierze imponującą liczbę wyróżnień. Nagrodzono ją m.in. w Cannes i Gdyni za "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego, w San Sebastian odebrała statuetkę za rolę w "Zwolnionych z życia" Waldemara Krzystka, a w 2005 roku na festiwalu w Gdyni nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej za "Parę osób, mały czas" Andrzeja Barańskiego. Rok temu wystąpiła w uhonorowanym na MFF w Berlinie Nagrodą Alfreda Bauera "Tataraku" Andrzeja Wajdy oraz nagrodzonym Złotymi Lwami w Gdyni "Rewersie" Borysa Lankosza.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...