Ale kino+
alekino+
Film. STANLEY I IRIS

STANLEY I IRIS

Stanley and Iris
dramat obyczajowy, USA, 1990, 104 min.
reżyseria: Martin Ritt
obsada: Jane Fonda, Martha Plimpton, Robert De Niro, Swoosie Kurtz
Premiera w Ale kino+: 28.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 500 miejsce w rankingu

"Stanley i Iris" to film łączący obyczajowy dramat z historią miłosną. Robert de Niro wciela się w Stanley'a, inteligentnego, sympatycznego kucharza, który pilnie ukrywa swą wielką słabość - analfabetyzm.

Życie Stanley'a ułożyło się tak, że ów dojrzały już mężczyzna nigdy nie nauczył się czytać ani pisać. Fakt ten odkrywa przypadkiem kobieta imieniem Iris (Jane Fonda) - świeża wdowa samotnie wychowująca dziecko. Iris boryka się z życiowymi i finansowymi problemami, postawia jednak pomóc Stanely'owi. Nie jest to łatwe; dumny mężczyzna wstydzi się swojego analfabetyzm, w końcu jednak godzi się, by Iris nauczyła go czytać. Podczas coraz częstszych spotkań przyjaźń dwojga życiowych rozbitków powoli zmienia się w uczucie.

Pierwowzorem scenariusza filmu "Stanley i Iris" była osadzona w realiach robotniczego środowiska północnej Anglii zaangażowana społecznie powieść brytyjskiego autora Pata Barkera. W ekranizacji MARTINA RITTA ("Nuts") akcja została przeniesiona do Stanów Zjednoczonych. Ozdobą i największą atrakcją filmu był duet gwiazd: Jane Fonda i Robert de Niro. Dla Fondy, która w latach 60. i 70. należała do najpopularniejszych aktorek amerykańskich "Stanley i Iris" miał się okazać ostatnim, jak dotychczas, filmem w karierze. Od czasu występu w obrazie Martina Ritta gwiazda ani razu nie pojawiła się na ekranie.
SERIALE

Baptiste

Detektyw Julien Baptiste odszedł już jakiś czas temu na spokojną emeryturę. Kiedy przebywa wraz z żoną na wakacjach w Amsterdamie, dostaje telefon z prośbą o pomoc...


Zaczęło się w środę

Faith, walijska prawniczka, jest zmuszona przerwać przedłużony urlop macierzyński, gdy dowiaduje się o zaginięciu jej męża i partnera biznesowego, Evana. Gdy prawda o jego działaniach wychodzi na jaw, Faith toczy groźną walkę, aby chronić siebie i swoją rodzinę.


Alex. Brudny glina

Po śmierci swojego partnera, Alex postanawia wyjść na prostą. Jednak aby mu się...