Ale kino+
alekino+
Film. STARSZA PANI ZNIKA

STARSZA PANI ZNIKA

The Lady Vanishes
film kryminalny, Wlk. Brytania, 1938, 97 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Dame May Whitty, Margaret Lockwood, Michael Redgrave, Paul Lukas
Premiera w Ale kino+: 12.02.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 44 miejsce w rankingu

Najlepszy i najzabawniejszy angielski film Hitchcocka. W rozpędzonym pociągu młoda kobieta, której współpasażerka nagle znika, odkrywa szpiegowską aferę.

Przedostatni zrealizowany przed wyjazdem do Hollywood dreszczowiec Hitchcocka krytycy jednogłośnie obwołali jednym z najbardziej udanych dzieł w dorobku wielkiego reżysera. Był rok 1938. Dopiero szesnaście lat później miało powstać genialne "Okno na podwórze", a dwadzieścia pięć lat później słynne "Ptaki". "Starsza pani znika" zachwycała celowo sztuczną scenerią, wewnętrzną logiką intrygi, która przecież nie mieściła się w regułach prawdopodobieństwa, imponującym tempem i iście szampańsko dowcipnymi dialogami, których współautorką była żona Hitchcocka, Alma Reville.

Rzecz dzieje się w fikcyjnym państwie bałkańskim, w którym mówi się językiem przypominającym volapük (poprzednik esperanto), a krajobrazy za oknem kojarzą się ze Szwajcarią. W zatłoczonym hoteliku miejsce na nocleg próbują znaleźć trzej Anglicy. Z Anglii pochodzi też zamieszkała w hotelu urocza starsza pani (Dame May Whitty) i sympatyczna Iris (Margaret Lockwood). Następnego dni wszyscy wsiadają do pociągu jadącego do Londynu. Po przejechaniu połowy trasy starsza pani znika bez śladu. Kiedy Iris zaczyna poszukiwania okazuje się, że zaginionej kobiety nikt nie pamięta. Nikt nigdy nie widział jej u boku Iris, a miejsce, które zajmowała od początku trasy, należy do kogoś innego. Zdezorientowana Iris, która nie przestaje ufać swojemu rozumowi, odnajduje jednak ślady, które prowadzą ją do rozwiązania.

ALFRED HITCHOCK, nagrodzony za "Starszą panią..." przez koło nowojorskich krytyków, swój film oparł luźno na powieści "Wije się nić" Ethel Liny White, choć podkreślał, że pierwsza opowieść o "wyparowującym" człowieku pojawiła się we Francji pod koniec XIX wieku. Była to anegdota o pewnej damie i jej matce, które zatrzymały się w jednym z paryskich hoteli. Matka zachorowała, a kiedy córka z drugiego końca miasta wróciła do pokoju z kupionymi lekami, zastała pod właściwym numerem inne meble, tapety i obcych ludzi, a o jej matce nikt tu nigdy nie słyszał... Hitchcock do tego motywu dodał jednak zawiły wątek szpiegowski, a całość zrealizował niemal bez wyjątku w niewielkiej hali studia w Islington przy pomocy jednego kolejowego wagonu.

Kłopotu nastręczała mu obsada. W czasach kiedy kino wydawało się jeszcze jarmarczną rozrywką, mało który aktor teatralny zgadzał się stanąć przed kamerą. Do jednej z głównych ról udało się wreszcie mistrzowi zaangażować Michaela Redgrave'a (ojca niespełna rocznej wówczas Vanessy, również aktorki), który domagał się jednak mozolnych prób - na wzór przygotowań do spektaklu. Partnerowała mu Margaret Lockwood, która zadebiutowała na ekranie cztery lata wcześniej, a w tytułową starszą panią wcieliła się Dame May Whitty, która ponoć do gry nie przykładała się tak bardzo, że podczas kręcenia jednej ze scen z nią rozwścieczony Hitchcock miał krzyknąć: "Stop! To jest okropne!". Szok, jakiego doznała wówczas Whitty, skutecznie zmobilizował jej siły aktorskie. Odkryciem okazali się też grający dwóch karykaturalnych Anglików Naunton Wayne i Basil Radford, którzy tak spodobali się wówczas widzom, że wielu reżyserów angażowało ich później jako komediowy duet.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...