Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. STOWARZYSZENIE WDÓW

STOWARZYSZENIE WDÓW

Cemetery Club
komediodramat, USA, 1993, 102 min.
reżyseria: Bill Duke
obsada: Danny Aiello, Diane Ladd, Ellen Burstyn, Olympia Dukakis
Premiera w Ale kino+: 2.09.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 464 miejsce w rankingu

Trzy wdowy i trzy zupełnie różne spojrzenia na życie, tradycję i mężczyzn. Obraz Billa Duka to niezwykła dawka żydowskiego poczucia humoru, znakomitego aktorstwa i kobiecej filozofii.

Doris (Olympia Dukakis), Lucille (Diane Ladd) i Esther (Ellen Burstyn) to trzy dobiegające pięćdziesiątki Żydówki. Choć różnią się od siebie, łączy je prawdziwa przyjaźń i jedna wspólna cecha: wszystkie są wdowami. Żeby łatwiej znosić pustkę i tęsknotę spotykają się więc regularnie na cmentarzu, aby doglądać grobów swoich mężów. Doris ma konserwatywne poglądy na życie i cierpi na brak poczucia humoru, a wizyty na grobie ukochanego męża są jedyną rzeczą porządkującą świat po jego śmierci. Lucille natomiast ponuro wspomina małżeństwo z kobieciarzem i jako wdowa chce odbić sobie stracone lata flirtując z kim popadnie. Esther, której mąż odszedł najpóźniej, nie ma jeszcze jasno sprecyzowanych poglądów na życie, więc trudno jej zdecydować, którą drogę wybierze: czy jak Doris pozostanie wierna do śmierci mężowi, czy jak Lucille nie zrezygnuje z mężczyzn i będzie korzystać z uroków życia.

Twórca "Stowarzyszenia wdów" czarnoskóry aktor, reżyser i producent BILL DUKE pracę w show-biznesie zaczynał od niewielkich ról w popularnych telewizyjnych serialach, jak "Kojak", "Starsky i Hutch" czy "Aniołki Charliego". Wykształcony m.in. na uniwersytecie w Bostonie i w Amerykańskim Instytucie Filmowym od początku kariery dążył do tego, aby z aktora stać się również reżyserem. Pierwsze kroki za kamerą stawiał również przy realizacji seriali, a jego pełnometrażowy debiut "Rozróba w Harlemie" (1991) zdobył wielkie uznanie krytyków i zakwalifikował się do konkursu głównego w Cannes. "Stowarzyszenie wdów" to trzeci film Duke'a, który trafił na wielkie ekrany. W przeciwieństwie do poprzednich jego obrazów, które koncentrowały się na środowiskach Afroamerykanów, tym razem reżyser postanowił zagłębić się w problemy innej, również dyskryminowanej, społeczności. Żydowska tematyka jest jednak w jego filmie tylko tłem dla historii trzech niezwykłych kobiet, w które przekonująco wcieliły się Olympia Dukakis, laureatka Oscara za rolę we "Wpływie księżyca" (1987), Diane Ladd, znana z kultowego serialu "Szpital 'Królestwo'" i Ellen Burstyn, która z tancerki w nocnych klubach stała się jedną z najwspanialszych aktorek Ameryki - do historii kina przeszły jej role w takich filmach, jak "Ostatni seans filmowy" (1971), "Alicja już tu nie mieszka" (1974), za który otrzymała Oscara czy "Requiem dla snu" (2000).
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...