Ale kino+
alekino+
Film. STRACH NA WRÓBLE

STRACH NA WRÓBLE

Scarecrow
dramat obyczajowy, USA, 1973, 107 min.
reżyseria: Jerry Schatzberg
obsada: Al Pacino, Ann Wedgeworth, Dorothy Tristan, Gene Hackman
Premiera w Ale kino+: 29.04.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 414 miejsce w rankingu

Sztandarowy film Nowego Hollywood; nagrodzony Złotą Palmą w Cannes "Strach na wróble" z popisowym duetem Gene'a Hackmana i Ala Pacino należy do amerykańskiej klasyki lat 70.

Pacino i Hackman wcielają się w dwóch życiowych rozbitków podróżujących przez Amerykę w pogoni za marzeniem o lepszej przyszłości. Max (Gene Hackman) właśnie wyszedł z więzienia po odsiedzeniu sześcioletniego wyroku. Ten skory do bójek, gburowaty i zamknięty w sobie mężczyzna planuje założenie myjni samochodowej w Pittsburghu. Wesoły, sympatyczny Francis (Al Pacino) spędził ostatnie lata na morzu. Zaciągając się do marynarki porzucił swoją ciężarną dziewczynę w Detroit. Teraz chce ją odszukać i poznać swoje dziecko, którego nie widział na oczy. Drogi bohaterów krzyżują się w Kalifornii. Obydwaj wybierają się na Wschód i postanawiają trzymać się razem. Nie mają grosza przy duszy, podróżują więc przeważnie autostopem, albo koleją na gapę. Po drodze imają się dorywczych prac, przeżywają zabawne i dramatyczne przygody. Z pozoru są niedobraną parą; Max i Francis stanowią swoje wzajemne przeciwieństwo. A jednak podczas długiej podróży bohaterów połączy męska przyjaźń. Niestety u celu burzliwej włóczęgi niekoniecznie czeka ich spełnienie marzeń, a szczęśliwe zakończenie zamiast się przybliżać, z biegiem czasu coraz bardziej się oddala.

Pod koniec lat 60. Hollywood popadło w głęboki kryzys. Jego natura była zarówno ekonomiczna jak i ideowa - finansowy krach wielkich wytwórni nałożył się na młodzieżową rewoltę epoki Dzieci-Kwiatów. Ten kryzys okazał się zbawienny; do głosu dopuszczono bowiem nowych, nierzadko radykalnie nastawionych, ambitnych i niezależnych filmowców. Stworzony przez nich w latach 70. nurt został ochrzczony przez krytyków mianem Nowego Hollywoodu. Była to bodaj najciekawsza i najbardziej owocna dekada w amerykańskim kinie II połowy XX wieku. Nowe Hollywood nie chciało więcej opowiadać bajek z obowiązkowym happy endem. Kino lat 70. było realistyczne, wyczulone na problemy społeczne, często gorzkie, a nawet brutalne - takie jak "Strach na wróble" JERRY'EGO SCHATZBERGA. Ten znany nowojorski fotografik zabrał się z robienie filmów na przełomie lat 60. i 70. i stał się, obok takich reżyserów jak Martin Scorsese, Peter Bogdanovich czy Francis Ford Coppola jednym z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli Nowego Hollywood. "Strach na wróble" to historia dwóch włóczęgów, film drogi, łotrzykowska opowieść pełna humoru, ale jednocześnie podszyta tragedią. Napędem fabuły są marzenia bohaterów, ale tym razem nie śnimy "amerykańskiego snu" - w świecie "Stracha na wróble" marzenia niekoniecznie się spełniają, a liryzm zderza się z brutalnym realizmem. Jako zawodowy fotografik, Schatzberg był zawsze wyczulony na wizualną stronę swoich filmów - do wykonania zdjęć do "Stracha na wróble" zaprosił wybitnego operatora Vilmosa Zsigmonda - tego samego, który kilka lat wcześniej pracował z Dennisem Hopperem przy legendarnym "Swobodnym jeźdźcu".

"Strach na wróble" to jednak przede wszystkim genialne role Ala Pacino i Gene'a Hackmana - dwóch aktorów, którzy mieli się stać ikonami i znakami firmowymi Nowego Hollywood. Hackman miał za sobą świeży sukces we "Francuskim łączniku". Pacino był na początku swojej artystycznej drogi w kinie, ale dzięki rewelacyjnym występom w "Panice w parku sztywnych" (1971) i "Ojcu chrzestnym" (1972) zaliczany był już do najgłośniejszych i najbardziej obiecujących aktorów swojego pokolenia. "Panika w parku sztywnych", szokujący obraz z życia młodych narkomanów, była pierwszym spotkaniem młodego Pacino z Jerrym Schatzbergiem - to właśnie za sprawą tego tytułu filmowy świat zauważył talent charyzmatycznego nowojorskiego aktora. Z biegiem lat 70. Pacino dorobił się statusu supergwiazdy, który utrzymuje do dziś. Znacznie gorzej powiodło się Jerremu Schatzbergowi. Jego czas przeminął wraz z dekadą Nowego Hollywood. Warto przy tym zauważyć, że już w latach 70. Schatzberg bardziej doceniany był w Europie niż w Stanach Zjednoczonych. Nie zmienia to faktu, że "Strach na wróble" to jedna z najważniejszych manifestacji ówczesnego kina amerykańskiego - wybitny film, który postawić można obok takich klasyków jak "Nocny kowboj", "Taksówkarz", "Rozmowa" czy "Lot na kukułczym gniazdem".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...