Ale kino+
alekino+
Film. Straż nocna

Straż nocna

Nachnoy Dozor
thriller fantasy, Rosja, 2004, 110 min.
reżyseria: Timur Bekmambetov
obsada: Konstantin Khabensky, Vladimir Menshov
Premiera w Ale kino+: 25.03.2019 r.
343
Straż nocna
© Paramount Pictures

"Straż nocna", horror fantasy i zarazem pierwsza część tryptyku o wojnie Światła i Ciemności, to film dla rosyjskiego kina epokowy. To właśnie jego niebywały sukces komercyjny w 2004 roku zainicjował w kinematografii rosyjskiej erę superprodukcji, które śmiało mogą stanowić konkurencję dla filmów z Hollywood.

Współczesna Moskwa. Los świata i ludzi zależy od subtelnej równowagi pomiędzy Dobrem a Złem. Od setek lat pilnuje jej Straż Nocna, która z ukrycia patroluje świat wampirów, magów, czarownic i innych istot podlegających Siłom Ciemności. Na mocy rozejmu wysłannicy Zła w ten sam sposób kontrolują to, co dzieje się w świecie Dobra. Pomimo czujności strażników, łańcuch nieprzewidzianych zdarzeń zaczyna przybliżać świat do wypełnienia się strasznej przepowiedni. Według niej na Ziemię ma przybyć Ten Wielki, który opowie się po jednej ze stron i w ten sposób zakończy apokaliptyczną wojnę. Może to być początek końca naszego świata. Najgorsze jednak jest to, że nikt nie wie po której stronie opowie się Ten Wielki.

"Straż nocna", która w samej Rosji zarobiła 16 milionów dolarów, podczas gdy dotychczasowe produkcje z trudem osiągały pułap 2 milionów, była oficjalnym kandydatem tego kraju do Oscara. Filmem natychmiast zainteresowały się amerykańskie wytwórnie. Prawa do "Straży nocnej" i dwóch kolejnych części tryptyku: "Straż dzienna" i "Straż wieczorna" wykupiło studio Fox Searchlight, a ostatnia część powstaje już w koprodukcji rosyjsko-amerykańskiej. Sukces "Straży nocnej" jest zasługą reżysera i scenarzysty TIMURA BEKMAMBETOVA, którego Nikita Michałkow nazwał "rosyjskim Tarantino". Jego debiutancki wojenny dramat "Peshavarskiy vals" (1994) otrzymał w Karlowych Warach nagrodę za najlepszą reżyserię. "Straż nocną", czwarty obraz w jego dorobku, wyprodukował zdolny rosyjski producent Konstantine Ernst. "Po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku rosyjska kinematografia znalazła się u kresu - liczba kin w całym kraju spadła z 10 tysięcy do 70. Zniszczono system dystrybucji kinowej, a w Rosji zaczęło szerzyć się piractwo" - mówił Ernst zagranicznym dziennikarzom. "Sytuacja poprawia się jednak od czterech lat. Mamy już około tysiąca kin, a ludzie znów chcą oglądać filmy na wielkim ekranie. O sukcesie filmu decydują przede wszystkim młodzi. Oni nie pamiętają czasów sowieckich, a w kinie chcą oglądać wielkie, hollywoodzkie widowiska. Dlatego właśnie kręcąc "Straż nocną" nawiązaliśmy do języka kina amerykańskiego - wykorzystaliśmy go jednak w oryginalny sposób". Bekmambetov i Ernst podkreślają, że "Straż nocna" nie jest tylko podróbką Hollywood. "Staraliśmy się zrobić film na wskroś rosyjski, bo bez tego nie podbilibyśmy naszej widowni. "Straż nocna" jest więc połączeniem Tarkowskiego z kinem braci Wachowskich".

Film był nominowany do Europejskiej Nagrody Filmowej, a na Brussels International Festival of Fantasy Film zdobył drugą nagrodę - Srebrnego Kruka.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...