Ale kino+
alekino+
Film. STREFA WOJNY

STREFA WOJNY

The War Zone
dramat, Włochy/Wlk. Brytania, 1999, 98 min.
reżyseria: Tim Roth
obsada: Colin Farrell, Freddie Cunliffe, Lara Belmont, Ray Winstone, Tilda Swinton
Premiera w Ale kino+: 7.05.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 351 miejsce w rankingu
STREFA WOJNY

Genialny Tim Roth po raz pierwszy staje za kamerą, aby odsłonić mroczne tajemnice pozornie idealnej rodziny - nagrodzony w Berlinie film wywołuje jednocześnie szok i pełen uznania zachwyt.

15-letni Tom (Freddie Cunliffe) czuje żal do rodziców za to, że postanowili żyć z dala od miasta. W Londynie, z którego rodzina Toma niedawno przeniosła się do nadmorskiego Devon, chłopak zostawił wszystkich swoich przyjaciół. Teraz zmienia się w odludka, nie umie przystosować do nowego, wiejskiego otoczenia. Ma za to coraz lepszy kontakt ze swoją starszą siostrą, 18-letnią Jessie (Lara Belmont), która właśnie z podlotka staje się młodą kobietą. Z czasem poprawiają się jego relacje z rodzicami. Matka Toma (Tilda Swinton) jest w zaawansowanej ciąży, a przeprowadzka oznacza dla niej "świeży start". W nowym, uroczym domu próbuje stworzyć rodzinną enklawę, w której każdy będzie czuł się dobrze i bezpiecznie. Pomaga jej w tym mąż (Ray Winston), pogodny i dobroduszny - niemal idealny. Wkrótce rodzina Toma powiększa się o siostrzyczkę. Pod tą idealną powłoką coś jednak wydaje się pękać, gnić, niepokojąco uwierać. Pewnego dnia Tom odkrywa wreszcie co. Poznaje mroczną, wstydliwą tajemnicę, którą ubrudzona jest cała jego rodzina, a zwłaszcza ojciec. Z dnia na dzień jego świat wali się w gruzy, jego najbliżsi stają się obcy, a oswojone dotąd życie zamienia się w strefę wojny.

Nagrodzona w Berlinie C.I.C.A.E. Award i okrzyknięta europejskim odkryciem roku "Strefa wojny" to debiut reżyserski TIMA ROTHA, nazwanego przez guru amerykańskich krytyków, Rogera Eberta, jednym z najlepszych pracujących aktorów świata. "Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby ktoś lepiej wyreżyserował ten film, nawet gdyby miał to robić Ingmar Bergman czy Ken Loach" - pisał Ebert, nazywając film Rotha "błyskotliwie poruszającym". Choć jednak krytycy "Strefę mroku" przyjęli z niemal jednogłośnym entuzjazmem, część widzów na mroczną wizję rodziny przedstawioną przez Rotha zareagowała oburzeniem. James Brardinelli, znany amerykański krytyk, wspominał, że podczas pokazu "Strefy wojny" w Toronto jeden z widzów był tak wstrząśnięty filmem, że usiłował przerwać seans alarmem przeciwpożarowym. Powstrzymał go sam reżyser, który od początku zdawał sobie sprawę, że jego film może wywołać burzę. "Chciałem zrobić prawdziwe kino o dojrzewaniu, a nie kolejny mdły chłopięcy film. Wybrałem temat, który wciąż jest tabu i pokazałem go z całą dosłownością. Może nie jest to film dla dzieci - sam nie chciałem, żeby oglądał go mój 15-letni syn. Poprosiłem go, żeby jeszcze poczekał, ale na pewno kiedyś mu go pokażę" - mówił Roth. Aktorzy również bardzo emocjonalnie podeszli do zdjęć. Po nakręceniu najtrudniejszej sceny Ray Winston chciał nawet zrezygnować z roli. "Rozumiałem jego uczucia, ale bardzo chciałem go zatrzymać. Po skończeniu tej sceny zabrałem więc całą ekipę do pubu, gdzie dokumentnie się upiliśmy. Płakaliśmy i cieszyliśmy się jednocześnie, że mamy to już za sobą. Ale myślę, że tamtego dnia naprawdę mogliśmy stracić Raya..." - wspominał reżyser.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...