Ale kino+
alekino+
Film. STRUKTURA KRYSZTAŁU

STRUKTURA KRYSZTAŁU


dramat obyczajowy, Polska, 1969, 74 min.
reżyseria: Krzysztof Zanussi
obsada: Andrzej Żarnecki, Barbara Wrzesińska, Jan Mysłowicz, Władysław Jarema
Premiera w Ale kino+: 28.11.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 262 miejsce w rankingu
1
2

Pełnometrażowy debiut Krzysztofa Zanussiego, laureat nagrody Andrzeja Munka uhonorowany na festiwalach w Valladolid, Panamie, Kolombo, Mar Del Plata i w Łagowie.

Jeden z najważniejszych filmów "trzeciego kina polskiego" to refleksyjny dyskurs dwóch odmiennych życiowych postaw. Widzów i krytyków zaskoczyła dojrzałość debiutanta, który wcześniej zrealizował jedynie dwa filmy krótkometrażowe i zapisał się jako współautor scenariusza do "Podróżni jak inni" Wojciecha Marczewskiego. "Należy cenić "Strukturę kryształu" za to, że szarość i codzienność, z której jest zbudowana, została ujęta w utwór, który ma swoją autonomiczną strukturę estetyczną, własne rytmy, własny styl i urodę" - pisał o filmie Zanussiego Bolesław Michałek, jeden z największych autorytetów polskiej krytyki filmowej.

Bohaterami "Struktury..." są dwaj przyjaciele: Jan (Jan Mysłowicz) i Marek (Andrzej Żarnecki), obiecujący absolwenci wydziału fizyki. Ich drogi życiowe dawno się rozeszły. Jan porzucił miasto dla "wsi spokojnej", gdzie znalazł żonę - wiejską nauczycielkę Annę (Barbara Wrzesińska) i zajął się meteorologią. Dziś czuje się częścią wiejskiej społeczności, ceni miejscowych ludzi i czuje się potrzebny. Marek pozostał w stolicy. Zdobył tytuł docenta i zaczął naukową karierę. Odnosi sukcesy, jeździ z wykładami, liczy się w kołach naukowych. Żal mu zmarnowanego - jego zdaniem - talentu Jana. Przyjeżdża więc na prowincję w odwiedziny do przyjaciela. Mężczyźni wspólnie spacerują, odpoczywają, siłują się na rękę, czasem spierają i bronią swoich racji. Więcej niż ze słów wyczytać można jednak z gestów, spojrzeń, cichych westchnień. Jan nie ulega jednak namowom przyjaciela i Marek wyjeżdża sam.

"W gruncie rzeczy jest to sprawa dwóch biegunów, które każdy chciałby w sobie połączyć i każdy nosi w sobie. Każdy jest po trochu Janem i Markiem. Każdy chciałby być skromnym, skupionym, bezkompromisowym jak Jan i sprawnym, skutecznym i efektownie działającym jak Marek" - mówił prasie debiutujący KRZYSZTOF ZANUSSI/b>, sam zaskoczony tak ogromnie entuzjastycznym przyjęciem jego skromnego filmu. Pasmo sukcesów rozpoczęło przyznanie młodemu reżyserowi nagrody im. Andrzeja Munka przez PWSTviT. Chwalono zresztą nie tylko reżysera. Dobre recenzje zebrała Barbara Wrzesińska, dla której rola Anny była jednym z pierwszych ważniejszych doświadczeń aktorskich, a przede wszystkim Jan Mysłowicz, który na ekranie zagrał trochę samego siebie: Jan ze "Struktury kryształu" był jego pierwszą i ostatnią filmową rolą. Na świecie film Zanussiego był jednym z największych sukcesów polskiego kina tamtych lat. W Mar Del Plata obraz zdobył nagrodę za scenariusz (również Zanussiego), nagrodę argentyńskich krytyków i Federacji Argentyńskich Klubów Filmowych. Za debiut uhonorowano go w Valladolid, w Kolombo otrzymał drugą nagrodę, a w Panamie -nagrodę specjalną. Odtąd zarówno w Polsce, jak i na świecie doceniano niemal każdy kolejny film Zanussiego, z których najważniejsze to "Życie rodzinne" (1970), "Iluminacja (1972) z rolą tragicznie zmarłego reżysera Stanisława Latałły, "Barwy ochronne" (1976) ze Zbigniewem Zapasiewiczem, ulubionym aktorem Zanussiego, nagrodzona w Cannes "Spirala" (1978), "Rok spokojnego słońca" (1984) - zdobywca weneckiego Złotego Lwa, "Cwał" (1995), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (2000) i ostatni film - jak dotąd - "Persona non grata" (2005) z Nikitą Michałkowem, reżyserem "Spalonych słońcem" w jednej z ról głównych.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...