Ale kino+
alekino+
Film. STRZAŁ W CIEMNOŚCI

STRZAŁ W CIEMNOŚCI

A Shot in the Dark
komedia, USA/Wlk. Brytania, 1964, 98 min.
reżyseria: Blake Edwards
obsada: Elke Sommer, George Sanders, Herbert Lom, Peter Sellers
Premiera w Ale kino+: 26.11.2005 r.
5.00
343
5 głosy | 379 miejsce w rankingu

Blake Edwards i Peter Sellers w szczytowej formie. "Strzał w ciemności" jest uważany powszechnie za najlepszą komedię z cyklu "Różowa Pantera". Ironia polega na tym, że film ten oficjalnie nie należy do serii; różowa pantera nie występuje ani w tytule ani w czołówce, brak także słynnego tematu muzycznego.

Kierowca bogatego Paryżanina pana Ballona (George Sanders) pada ofiarą morderstwa. Wszystkie tropy i poszlaki prowadzą do pokojówki imieniem Maria (Elke Sommer). Ale prowadzący śledztwo inspektor Jacques Clouseau (Peter Sellers) wbrew oczywistym faktom ma wątpliwości, na które nie mały wpływ ma nieprzeciętna uroda podejrzanej. Policjant wypuszcza Marię na wolność i usiłuje śledzić. Wkrótce dochodzi do następnych morderstw i znów wszystko wskazuje na piękną pokojówkę. Dla Clouseau to jednak za mało by zmienić zdanie; inspektor daje kolejne dowody wstrząsającej niekompetencji, każdy jego krok kończy się kompromitacją. Nic dziwnego, że nieszczęsny szef bohatera, komisarz Dreyfuss (Herbert Lom) odchodzi do zmysłów. Wybryki Clouseau powoli wpędzają go w obłęd.

Inspektor Clouseau po raz pierwszy pojawił się w "Różowej panterze" z 1963, produkcji, która dość niespodziewanie dla samych twórców okazała się jednym z największych hitów komediowych początku lat 60. Gamoniowaty policjant powrócił na ekrany już trzy miesiące później w filmie "Strzał w ciemności". Na pierwszy rzut oka wyglądało to na błyskawiczną reakcję studia United Artists na sukces "Różowej pantery" - przygotowany w ekspresowym tempie sequel. W rzeczywistości jednak sprawa była bardziej skomplikowana. "Strzał..." nie był zaplanowany jako oficjalna kontynuacja przeboju z 1963. To dlatego, w odróżnieniu od wszystkich następnych części przygód inspektora Clouseau, w tytule nie występują słowa "Różowa pantera", w czołówce brakuje kultowej sekwencji animowanej z tytułową różową panterą, a także legendarnego jazzowego tematu Henry'ego Manciniego - jednej z najbardziej rozpoznawalnych melodii w historii muzyki filmowej. Mało tego, "Strzał w ciemności" został ukończony przez reżysera Blake'a Edwardsa przed "Różową panterą". W punkcie wyjścia film miał być ekranizacją kryminalnej sztuki Harry'ego Kurnitza. BLAKE EDWARDS i jego współpracownik William Peter Blatty (późniejszy scenarzysta "Egzorcysty") przerobili jednak materiał tak gruntowanie, że w ostatecznej wersji scenariusza zniknęły dosłownie wszystkie postaci występujące w literackim oryginale, pojawił się za to inspektor Clouseau. Wytwórnia United Artists nie była zadowolona ze "Strzału w ciemności" i film zamiast do kin trafił na półkę. Został z niej zdjęty dopiero po zaskakującym sukcesie "Różowej pantery" - producenci zrozumieli, że publiczność kocha Clouseau i chętnie spotka się z nim po raz drugi.

Choć z formalnego punktu widzenia "Strzał w ciemności" nie należy do cyklu "Różowej pantery", to właśnie ten film uważany jest przez większość fanów za najzabawniejszy z całej serii. Edwards i Peter Sellers przechodzą tu samych siebie; proponują brawurową mieszaninę slapstickowej komedii, wirtuozerskich dialogów, niewiarygodnych sytuacji i świeżego, absurdalnego poczucia humoru. "Strzał w ciemności" jest filmem ważnym także z innego powodu; to właśnie w tym nieoficjalnym sequelu seria "Różowej pantery" przyjmuje swój ostateczny, decydujący kształt. W oryginalnej "Różowej panterze" inspektor Clouseau był bohaterem drugoplanowym - przynajmniej w założeniu, bo ostatecznie kreowany przez Petera Sellersa bohater zdominował cały film. W "Strzale w ciemności" nieudaczny policjant znajduje się już bezdyskusyjnie w centrum fabuły. Edwards wprowadza także postaci, które powracać będą we wszystkich następnych częściach serii, wśród nich komisarza Dreyfussa oraz Chińczyka Kato - wiernego asystenta inspektora Clouseau i zarazem jego sparing partnera do ćwiczenia wschodnich sztuk walki.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...