Ale kino+
alekino+
Film. STRZAŁY NA BROADWAYU

STRZAŁY NA BROADWAYU

Bullets Over Broadway
komedia, USA, 1994, 98 min.
reżyseria: Woody Allen
obsada: Chazz Palminteri, Dianne Wiest, Jennifer Tilly, John Cusack
Premiera w Ale kino+: 17.01.2007 r.
3.00
343
3 głosy | 768 miejsce w rankingu
1
2

Woody Allen w najlepszej formie - historia dramaturga-wrażliwca, któremu w inscenizacji własnej sztuki pomaga mafijny ochroniarz.

Nowy Jork, lata 20. Ambitny dramaturg David Shayne (John Cusack) ukończył właśnie swoją debiutancką sztukę i teraz marzy, aby wystawić ją na deskach teatru. Jego postrzelony agent wymyśla chytry plan, aby zdobyć pieniądze. Namawia lokalnego gangstera, aby przekazał pieniądze na inscenizację, w zamian za co jego kochanka mogłaby zagrać w przedstawieniu główną rolę. Układ ma jednak jeden poważny minus - kochanka mafiosa, Olive (Jennifer Tilly) to rzadko spotykane połączenie zarozumialstwa, głupoty i beztalencia. Kiedy jednak do obsady dołącza starzejąca się legenda Broadwayu (Dianne Wiest) i żarłoczny, ale renomowany aktor (Jim Broadbent), zaczynają się próby. Szybko okazuje się, że zgromadzona ekipa nie jest w stanie sprostać scenariuszowym wymaganiom. Dramaturg (i reżyser w jednym) zaczyna popadać w nerwicę, a zmiany w scenariuszu stają się coraz bardziej absurdalne. Nieoczekiwanie z pomocą przychodzi Cheech (Chazz Palminteri), mafijny ochroniarz Olive, w którym rodzi się talent dramaturgiczny. Pomysły tego wydawać by się mogło prymitywnego osiłka, zmieniają powoli sztukę Shayne'a w kasowy broadwayowski przebój.

"Strzały na Broadwayu", nominowane do Oscara, Bafty i Independent Spirit Award, wielu uznało za powrót WOODY'EGO ALLENA do formy po źle przyjętej "Tajemnicy morderstwa na Manhattanie". Obraz potraktowano jako satyrę na teatralne środowisko Nowego Jorku, ale również jako głos Allena-prześmiewcy w dyskusji nad granicami artystycznego kompromisu i wzajemnych stosunkach miłości i sztuki. Roger Ebert z "Chicago Sun" pisał natomiast, że "ten naprawdę zabawny film, w którąkolwiek stronę zmierza, zawsze okazuje się zaskakująco trafny".

Krytyków zachwyciła przede wszystkim kreacja Diane Wiest, która zagrała tu jeszcze dumną i pewna siebie, ale już odchodzącą w zapomnienie teatralna divę. Wiest, znana też z innych filmów Allena (m.in. "Hannah i jej siostry" czy "Złote czasy radia"), za rolę w "Strzałach na Broadwayu" otrzymała m.in. Oscara, Złoty Glob i Independent Spirit Award. Świetne recenzje zebrał też Chazz Palminteri jako zakochany w teatrze bandyta, który dla sztuki nie zawaha się zabić. Paradoksalnie w rzeczywistości kariera filmowa Palminteriego nie przebiegała w tak ekspresowym tempie. Aktor (a także scenarzysta i reżyser) przez ponad dwadzieścia lat próbował dostać się do broadwayowskich elit. Udało mu się to wreszcie po tym, jak napisał i wystawił w teatrze L.A.'s West Coast Ensemble autobiograficzną sztukę "Opowieści z Bronxu". Rola w "Strzałach...", nagrodzona Independent Spirit Award, to jedna z pierwszych ważnych kreacji w jego karierze.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...